Pinterest Nedir? Yeni Başlayanlar İçin A’dan Z’ye Pinterest Rehberi

Son yıllarda popüler hale gelen sosyal medya platformları arasında Pinterest isimli program bulunur. İnternet üzerinde yapılan görsel aramalarda sıkça karşılaşılan Pinterest nedir, hangi amaçla kullanılır ve ilk defa kullanacaklar için A’dan Z’ye Pinterest rehberi;

Pinterest Nedir?

Yaklaşık 400 milyon kullanıcıya sahip olan Pinterest, Paul Sciarra, Ben Silbermann ve Evan Sharp tarafından 2009 yılında kurulmuş olan sosyal medya uygulamasıdır. İnsanların fotoğraf paylaşımına ve bu paylaşımlardan etkileşim almasına imkan tanıyan uygulamanın merkezi Amerika’dır.

Üyelere kolay kullanım imkanı sunan Pinterest pinleme özelliği sayesinde yapılan paylaşımların hızlı şekilde yayılmasına imkan tanır. Böylelikle hesap sahiplerinin daha kısa sürede tanınması ve takipçi alması mümkün olur.

Pinterest Ne İşe Yarar?

2009 yılından beri kullanılan ancak son yıllarda popüler hale gelen Pinterest kullanıcıların ilgi duydukları alanların diğer insanlarla paylaşılmasına imkan tanır. Hesap oluşturan kişiler ilgi alanlarını ve yönelimlerini belirleyerek ana sayfalarını oluştururlar.

Böylelikle görsel arama yapan kişiler hesaplara ulaşarak hesap sahibinin ilgi alanını öğrenme imkanı elde ederler. Ayrıca Pinterest ürün pazarlama ve tanıtım konusunda kişilere yardımcı olur. Paylaşımların yayılımının diğer sosyal medya platformlarından hızlı olması kişilerin ürünlerine daha kısa sürede alıcı bulmalarına yardımcı olur.

Pinterest’in Özellikleri Nelerdir?

Günümüzde 400 milyon üyeye ulaşmış olan Pinterest sosyal medya platformudur. Ancak sahip olduğu özellikler nedeniyle diğer platformlardan ayrılır.

Pinterest’in en belirgin özellikleri şunlardır;

 • Sosyal ağ 27 farklı dilde kullanım imkanına sahiptir.
 • Düğün, seyahat, mimari, ev eşyaları, moda, sanat, yiyecek ve bahçe işleri gibi sayısız kategoriye sahiptir.
 • Pinterest üzerinden tüm konularla ilgili görsele ulaşmak mümkündür.
 • Platform ücretsiz olarak kullanılır ve kullanım için üyelik gerekir.
 • Herhangi bir konuda arama yapan kişiler milyonlarca pine ulaşma imkanı bulurlar. Uygulama üzerinde paylaşılan görseller pin olarak anılır.
 • Hesap sahipleri pin paylaşımı yapabilecekleri gibi başka hesapların paylaşımlarını pinleme imkanına da sahiptir.
 • Uygulamada beğenilen pinler panoya kaydedilerek profile yüklenir. Böylelikle hesabı takip eden ve inceleyen
 • kişiler panoya kaydedilen görselleri görme imkanı bulurlar.
 • Uygulamada beğeni ve takip etme özellikleri vardır.
 • İşletmeler tarafından ürün tanıtımı ve ürün satışı amacıyla kullanılması mümkündür.

Bu özellikleri ve daha fazlasını üzerinde barındıran Pinterest’ten yararlanmak için hesap oluşturmak gerekir.

Pinterest Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Pinterest sosyal ağını kullanmak için öncelikle hesap oluşturulması gerekir. Hesabın oluşturulması için mobil cihazlar, bilgisayarlar ve mobil uygulama kullanılır.

Pinterest hesabı oluşturmak için;

 • Tarayıcıdan bu bağlantıya tıklayarak pinterest adresine girilir.
 • Sağ üst köşede yer alan Kaydol butonuna tıklanır.
 • Açılan Pinterest’e Hoş Geldiniz sayfasında hesap için gerekli olan bilgiler doğru şekilde girilir.
 • Hesap oluşturmak için e-posta, parola ve yaş bilgisi girildikten sonra Devam Et butonuna basılır.
 • Kişiler isterlerse kullandıkları Google ve Facebook hesaplarını kullanarak da Pinterest üyeliği oluştururlar.
 • Bilgiler girildikten sonra hesabın oluşturulması için sorulan sorular cevaplanır.
 • Cinsiyetiniz nedir? Sorusu için doğru şık işaretlenir.
 • Açılan sayfada bulunan Hangi dili kullanıyorsunuz ve nerede yaşıyorsunuz? Sorusu cevaplanarak İleri butonu tıklanır.
 • İlgi alanınız nedir? Bölümünden ilgi alanları seçilir. 5 ilgi alanının seçimine imkan verilir.
 • İlgi alanı seçimleri hesap için oluşturulacak ana sayfa akışının düzenlenmesine yardımcı olur.

İlgi alanlarının seçiminden sonra Bitti butonuna tıklanarak hesap oluşturulması tamamlanır. Açılan hesapta ana sayfa akışı görülmeye başlar. Bu sayfadan kaydetme ve gönderi oluşturmaya başlamak mümkün olur.

Pinterest Nasıl Kullanılır?

Pinterest 27 farklı dil seçeneği sunan bir sosyal ağ olduğu için hesabın oluşturulmasından sonra uygulamanın kullanılması son derece basittir. Hesap oluşturulurken ilgi alanı seçimi yapıldığı için ana sayfada ilgi alanlarını içeren paylaşımlar listelenir. Hesap sahipleri beğendikleri gönderileri profillerine kaydetme imkanına sahip olurlar. Bunun için gönderinin sağ üst köşesinde yer alan Kaydet düğmesine basmaları yeterli olur. Yapılan kaydetme işlemine Pinterest dilinde pinlemek denir.

Hesaplarında paylaşım yapmak isteyen kişiler ise sol üst köşede yer alan Oluştur bölümünü kullanırlar. Bu bölümde Fikir pini oluştur veya Pin oluştur seçenekleri bulunur. Bu seçeneklerden biri tercih edilerek gönderi oluşturulur.

Fikir Pini Oluştur seçeneğini tercih eden kişiler yeni bir fikir oluşturarak taslaklarını paylaşırlar. Pin Oluştur seçeneğini tercih eden kişiler ise cihazlarından bir görsel seçip yükleyerek paylaşım yaparlar. Bunun için görselin seçilmesinden sonra görsele uygun başlığın belirlenmesi gerekir. Başlık ve alt metin belirlendikten sonra Kaydet tuşuna basılarak yeni bir Pin kaydı oluşturulur.

Hesap sahipleri yapılan görsel paylaşımlarına yorum yapma imkanına da sahiptir. Böylelikle pin paylaşımı yapan kişilere fikirleri ve ilgi alanları hakkında görüşlerini belirtmeleri mümkün olur.

Pinterest’te Kullanıcı Takibi Nasıl Yapılır?

Kadınlar tarafından çok yaygın kullanılan Pinterest hesap sahiplerinin ağ üzerinde bulunan kullanıcıları takip etmelerine imkan tanır. Kullanıcı takip etmek isteyen kişilerin ana sayfada yer alan görsellerin paylaşıldığı kullanıcı hesaplarına ulaşmaları gerekir.

Hesap sayfasına ulaştıklarında Takip Et butonuna tıklamaları yeterlidir. Kullanıcı hesabını takip etmeye başlayan kişiler mesaj gönderme ve hesaptaki görselleri indirme imkanına sahip olurlar. Ayrıca hesap tarafından oluşturulan ve kaydedilen görselleri görme imkanı elde ederler.

Takip edilen kullanıcı hesabından rahatsız olunması durumunda ise Engelle ve Şikayet Et bölümleri kullanılarak takipçinin yaşattığı olumsuz durumlardan kurtulmak mümkün olur.

Pinterest Ana Sayfa Akışı Nasıl Ayarlanır?

Pinterest hesabı açılırken kişilerin seçtikleri ilgi alanları ana sayfa akışında yer alacak görsellerin belirlenmesi için ipucu oluşturur. Bu nedenle ana sayfada bu ilgi alanlarına hitap eden görseller yayınlanır. Ancak hesap sahiplerinin bu durumdan sıkılmaları ve değiştirmek istemeleri olağandır. Bu durumda ise Pinterest ana sayfa akışının değiştirilmesi gerekir.

Ana sayfa akışının değiştirilmesi için sağ üst köşede yer alan ˅ işareti tıklanarak menü açılır. Bu menüde yer alan Ana sayfa akışınızı ayarlayın butonu tıklanır. Açılan sayfadan Geçmiş, Konular, Panolar ve Profiller bölümünde yer alan kayıtlar Devre Dışı Bırak butonuna tıklanarak devre dışı bırakılır. Böylelikle beğenilmeyen konular çıkarılarak yeni konu belirlemesi yapılır. Bunun için uygulamanın Arama bölümünden yararlanılır.

Neden Pinterest Kullanılır?

2009 yılında ortaya çıkan Pinterest’in kullanılmasını sağlayan birden fazla neden vardır.

Bunlardan en önemlileri;

 1. İlgi alanlarını Pinterest kullanıcılarına göstermek için
 2. Yeni fikirler edinmek için
 3. Sosyal ağ üzerinde popüler hale gelmek için
 4. Ürün tanıtımı yapmak için
 5. Ürün satışı yapmak için
 6. Kullanıcıların ilgi alanlarını görmek için
 7. Paylaşımları görmek ve kaydetmek için
 8. Takipçi kazanmak için
 9. Her konuda fikir edinmek için

Bu nedenlerden dolayı uygulama 400 milyon üzerinde kullanıcıya sahiptir. Bu sayı her geçen gün artış gösterirken kullanıcıların %80’inin kadınlar olduğu yönünde yapılan araştırma ve sonuçları vardır.

Pinterest Kullanmak Ücretli Mi?

Pinterest bireylerin ücretsiz olarak kullanabilecekleri bir uygulamadır. Tarayıcı ve mobil uygulama üzerinden kullanılabilen Pinterest’in kullanılabilmesi için internet bağlantısının olması yeterlidir.

Pinterest Nasıl Edinilir?

Pinterest edinmek isteyen kişiler Google Play Store ve App Store üzerinden mobil uygulamayı indirirler. Hesap oluşturarak Pinterest sahibi olurlar. Ayrıca hesap oluşturmak için tarayıcıların kullanılması da mümkündür.

Kimler Pinterest Kullanır?

Pinterest’i en az 13 yaşında olan tüm bireylerin kullanması mümkündür. Bunun için hesap oluşturmaları yeterlidir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir