Ping Nedir? Ping Süresi Düşürmek İçin Neler Yapılabilir?

İnternet sitelerinde gezinti yapanlar, mobil uygulama kullananlar ve oyun oynayan kişiler ping kavramıyla karşılaşırlar. Özellikle oyun severlerin sıkça dile getirdiği ping nedir? Ping süresi ve süreyi düşürmek için neler yapılır? Cevaplarını bulacağız;

Ping Nedir?

Bilgisayarların sunucuya bağlanmasını veya bilgisayardaki verilerin sunuculara iletilmesini ifade eden sinyale ping ismi verilir. Bu isim Packet Internet Network Groper kelimesinden türemiştir. İnternet paketi, reaksiyon süresi ve şebeke yoklayıcı gibi anlamlara gelir. Ping bilgisayardan sunucuya sinyal gönderirken aynı zamanda sunucuya iletilen sinyal bilgisayara cevap olarak geri döner.

Bu sinyalin bilgisayar ve sunucuya ulaşması içinse belirli bir süre içerisinde gerçekleşir. Bu serinin artış göstermesi sunucuların cevap vermesinde gecikmelere neden olur. Bunun için sinyal alma ve geri iletme süresinin düşük olması gerekir.

Ping oyuncular arasında sıkça konuşulan bir konudur. Çünkü verilerin ulaşma süresinin artması sunucuların cevap vermesinin gecikmesine, oyun komutlarının yerine getirilememesine ve level atlama gibi işlevlerin gecikmesine neden olur. Ayrıca ping izlenecek videonun açılma süresini ve siteye giriş süresinin artması durumlarında da kullanılan bir ifadedir.

Ping Nasıl Çalışır?

Reaksiyon süresi olarak adlandırılan pingin çalışması için IP adresine ihtiyaç vardır. İki IP adresinden ilki hedef iken ikincisi kaynak olarak ifade edilir. Ping komutunun verilmesiyle hedef adresine ECHO_REQUEST isimli paketi gönderir. İsteği alan hedef IP ise ECHO_REPLY cevabını kaynak adresine gönderir. Hedef adresin isteği alarak kaynağa cevap göndermesi arasında geçen sürenin artmaması gerekir. Bu sürenin artmasına bağlı olarak gecikme yaşanır.

Ping Süresi Nedir? Ne Kadar Olmalı?

Bilgisayardan alınan verilerin sunucuya iletilmesine kadar geçen süre ping süresi olarak isimlendirilir. Bu sürenin artmasına bağlı olarak oyunlarda, video konferanslarda ve siteye girişlerde gecikme görülür. Milisaniye cinsinden ifade edilen ping süresinin artış göstermesi gecikmenin uzamasına neden olur. Bu gecikme ise kişiler için oldukça sıkıntılıdır.

Milisaniye cinsinden ifade edilen ping süresi veya ping değerleri şu aralıklarda olabilir;

 • 01,-10 ms: En ideal değer
 • 10-30 ms: Kaliteli değer
 • 30-40 ms: İyi değer
 • 40-60 ms: Ortalama değer
 • 60-80 ms: Ortalama altı değer
 • 80-100 ms: Kötü değer
 • 100 ms ve üzeri: Berbat değer

En ideal olan ping süresi ise 0,1-10 ms’dir. Böylelikle hiç gecikme yaşamadın sunucuya ulaşma ve cevap alma sağlanır. Bu da oyunların kaliteli oynanmasına, videoların hızlı oynatılmasına veya web sitelerinde gezintinin hızlı olmasına yardımcı olur.

Ping Süresi Nasıl Ölçülür?

Ping değeri veya ping süresi kullanıcıların internet sitelerinde yaptıkları gezinme sürelerini etkiler. Ping değerinin yüksek olması sitelerin açılışının uzun sürmesine ve site hareketlerinin sıkıntılı olmasına neden olur. Bu nedenle verimli internet kullanmak isteyen kişilerin ping değeri (ping süresi) ölçümü yapmaları gerekir. Ölçüm için geliştirilmiş olan araçlar verdikleri sonuçlar sayesinde kişilere bilgi verir.

Ping süresi ölçümü için kullanılabilecek araçlar şunlardır;

 • Speedtest
 • Bandwidth Palace
 • Türk Telekom
 • nPref
 • SpeedOf.Me
 • Speedcheck
 • Hıztesti
 • Fast
 • TurkNet
 • KabloNet
 • Milenicom

Bu araçları kullanarak ping sürelerini ölçmek için araçlar için hazırlana web sitelerine ulaşmak gerekir. Bu araçlar kullanılarak testin ücretsiz olarak yapılması mümkün olur. Bu araçlar internet hızlarını ölçtüğü için ping süresinin de anlaşılmasına yardımcı olurlar.

Ping Süresini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Milisaniye cinsinden ölçülen ping süreleri çeşitli faktörlerden olumsuz etkilenir. Buna bağlı olarak da ping sürelerinde artış görülür.

Cihazlarda ping süresini etkileyen faktörler şunlardır;

 • İnternet alt yapısının eski olması
 • İnternet paketlerinin düşük çekim gücüne sahip olması
 • İnternet bağlantısı kullanılarak fazla veri indirilmesi
 • Yüksek çözünürlük kalitesine sahip videoların izlenmesi
 • İnternet kullanan uygulama sayısının fazla olması
 • Yönlendiricilerin gecikme yaşıyor olması
 • Depolama ağlarında gecikme olması

Bu faktörler nedeniyle ortaya çıkan süre artışı oyun, çevrimiçi video konferans, görüntülü arama ve web sitesine erişimde sıkıntı yaşatır.

Ping Süresi Düşürmek İçin Neler Yapılabilir?

İnternet bağlantılarında ping süreleri değişiklik gösterir. Oyun oynamak, video izlemek veya diğer aktiviteler için ping sürelerinin düşük olması gerekir. Kullanılan ağda ping süresi yüksekse düşürülmesi için bir takım işlemler yapılmalıdır.

Bunlar;

 • Modemi yeniden başlatmak
 • İndirme işlemlerini durdurmak
 • İnternete bağlı cihaz sayısını azaltmak
 • Ethernet kablosu kullanmak
 • Güncelleme yapmak
 • Uygulamaları kapatmak
 • Antivirüs programı kullanmak
 • Modemi kapatıp açmak
 • Modemi değiştirmek

Bu yöntemler işe yaramıyorsa internet servis sağlayıcısıyla irtibata geçmek gerekir. Servis sağlayıcısında sorun varsa sorunun çözülmesi sağlanır. Bunun dışında internet kablolarının sağlam olup olmadığı kontrol edilir.

Modemi Yeniden Başlatmak

Ping süresinde artış görülüyorsa modemi yeniden başlatmak yapılabilecek ilk işlemdir. Modemler gün boyu yoğun kullanıldıkları için zaman içerisinde ping süresinin uzamasına neden olabilirler. Bunun engellenmesi için ara ara modemin kapatılarak yeniden açılması gerekir. Böylelikle sorunun çözülmesi mümkün olur. Modem kapatılıp ortalama 30 saniye sonrasında aktif hale getirmek gerekir. Böylelikle cevap verme süresinde azalış görülür.

İndirme İşlemlerini Durdurmak

İnternet üzerinden müzik, dosya veya video indirme işlemleri ping süresinin uzamasına neden olur. Oyun oynamak veya video konferans yapmak için indirme işlemlerinin bir süre durdurulması gerekir. İndirme durunca ağ boş kalacağı için cihazın sinyal alma ve sinyal gönderme hızı artar. Bu da gecikmelerin önüne geçer.

İnternete Bağlı Cihaz Sayısını Azaltmak

İnternet yoğun kullanım altında olduğunda ping gecikmesi kaçınılmaz olur. Bu nedenle ping süresini düşürmek isteyen kişilerin internete bağlı olan cihazların sayısını azaltmaları gerekir. Gerekirse internete bağlı olan tek cihazın olmasını sağlamaları daha uygun olur.

Ethernet Kablosu Kullanmak

Oyun oynamak veya sitelerde dolanmak için kablosuz internet kullanılıyor olabilir. Kablosuz internet bağlantısının kablolu bağlantılara oranla daha sık kesilmesi ping gecikmesine neden oluyor olabilir. Bu sorunun ortadan kalkması için kullanıcıların internete bağlanmak için Ethernet kablosu kullanmaları gerekir. Böylelikle internet daha hızlı olacağı için sunucunun yanıt verme süresi de hızlı olur.

Güncelleme Yapmak

Bilgisayarlarda kullanılan yazılımların güncel olmaması ping süresinin yükselmesine neden olur. Bunda yazılımların teknolojiye ayak uyduramamasının etkisi vardır. Bu nedenle ideal ping süresi için mutlaka yazılım güncellemesi yapılmalıdır. Bu güncellemeler ise ağ bağlantısı, işletim sistemi, ekran kartı ve ana kartı yazılımlarıdır.

Antivirüs Programı Kullanmak

Oyun oynarken ping süresinin uzamasının nedeni cihazın virüs tehdidi altında olması olabilir. Bu nedenle sorunun ortadan kaldırılması için antivirüs programları kullanılmalıdır. Programla cihaz taraması yapılarak sürenin düşürülmesi mümkündür. Bunun için orijinal antivirüs programlarının kullanılmaya dikkat edilmesi gerekir.

Modemi Değiştirmek

Pin yükselmesinin nedeninin modem arızası olması mümkündür. Bu durumda sunucunun hızlı cevabı için modem değişikliği şarttır. Ayrıca eski sürüm modemler yeni teknolojiye uyum sağlayamadığı için ping süresinin uzaması mümkündür. Bu nedenle ping yüksekliği ile karşılaşıldığında mutlaka modem değişimi yapılmalıdır.

Ping Ne Demektir?
Ping bilgisayarda bulunan verilerin sunucuya iletilmesine kadar geçen süreye verilen isimdir. Bu kavram ping süresi olarak da anılır.

Ping Süresi Ne Kadar Olmalı?
Çevrimiçi oyunlar ve hızlı internet kullanımı için ping süresinin 10-40 ms aralığında olması gerekir.

Ping Süresi Nelerden Etkilenir?
Ping süreleri lokasyon, vpn kullanımı, internet kullanımı, kablolar ve yoğun uygulama kullanımından etkilenir.

Ping Süresini Düşürmek Mümkün Mü?
Cihazlarda kullanılan ping süreleri kullanıcı kaynaklı yükseliyorsa düşürülmesi mümkündür. Bunun için internete bağlı cihazların azaltılması, modemin kapatılıp açılması, modemin yenilenmesi ve Ethernet kablosu kullanımı gibi yöntemler tercih edilir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir