.htaccess Dosyası İle HTTPS Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

Htaccess, web sunucularının davranışını kontrol etmek için kullanılan bir metin dosyasıdır. İçeriğe erişimi kısıtlamak, hotlinking’i önlemek ve URL’leri yeniden yönlendirmek için kullanılabilir. Htaccess dosyaları, yerleştirildikleri dizindeki diğer tüm dosyalardan önce sunucu tarafından işlenir. Bu, varsayılan ayarları geçersiz kılmanıza veya yeni talimatlar eklemenize izin verdiği anlamına gelir. İnsanları bir sayfadan diğerine yönlendirmek, içeriği kullanıcılardan gizlemek ve daha fazlası için kullanılabilir.

Sitenize bir SSL sertifikası yüklediğinizde, gelen tüm trafiği http://example.com adresinden https://example.com adresine yönlendirmek için htaccess kullanabilirsiniz.

Htaccess Ne İşe Yarar?

Htaccess ile yapabileceğiniz birçok şey vardır. Şunlar için kullanabilirsiniz;

  • Bir kullanıcıyı bir sayfadan diğerine yönlendirmek (örneğin, www.mywebsite.com/about-us adresinden www.mywebsite.com/contact-us adresine)
  • İçeriği belirli IP adreslerinden veya kullanıcılardan gizleme (örneğin, yalnızca kullanıcı adını ve parolasını doğru girdiğinde görünen bir oturum açma sayfanız olabilir)
  • Ziyaretçinin tarayıcısını bir resmi ekranında görüntülemek yerine indirmeye zorlayın – bu da onlara biraz bant genişliği kazandıracak ve sitenizin sorunsuz çalışmasına yardımcı olacaktır.

Htaccess, Apache’nin web sitenize hizmet verme şeklini değiştirmenize olanak tanıyan bir yapılandırma dosyasıdır. Htaccess dosyası sunucuda web sitenizin kök dizininde bulunmalıdır. Bunun nerede olduğundan emin değilseniz, yerini bulma konusunda yardım almak için barındırıcınızla iletişime geçin.

.HTACCESS Dosyası ile HTTPS Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

Cpanel hesabınıza giriş yapıyoruz ve dosya yöneticisine geçiyoruz.

Hemen ardından public_html klasörüne geçiş yapalım.

İlgili sayfada .htaccess dosyasını görebilirsiniz. Eğer htaccess güvenlik sebebi ile gizli konumda ise sağ üst alanda bulunan ayarlar menüsünden ” Gizli Dosyaları Göster (dotfiles) ” seçeneğini işaretleyip ayarları kayıt etmeniz yeterlidir.

Ardından .htaccess dosyamıza sağ tıkladıktan sonra edit diyebiliriz.

Aşağıda yer alan kodları .htaccess dosyanızın en alt bölümüne ekleyebilirsiniz. Hemen sonrasında sağ üst alanda yer alan değişiklikleri kaydet butonu ile işlemi tamamlayınız.

RewriteEngine On
RewriteCond %{SERVER_PORT} 80
RewriteRule ^.*$ https://%{SERVER_NAME}%{REQUEST_URI} [R=301,L]

İşlem tamam! sitenizi ziyaret ettiğinizde otomatik olarak tüm ziyaretçilerin https ile kabul edildiğini görebilirsiniz.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir