Modem Şifresi Değiştirme – Modem Wifi Şifresi Nasıl Değişir?

İnternet bağlantısı için modem kullanan kişiler bazı sebeplerden dolayı modem şifresini aralıklar ile değiştirmek isterler. Bunun nedeni bağlantı güvenliğini sağlamaktır. Kullandıkları modem şifrelerini değiştirmek isteyenlerin izlemeleri gereken yollar hakkında bir çok bilgi vardır. Tüm detayları ile birlikte sizler için bu bilgileri bir araya getirdik.

Modem Nedir? Ne İşe Yarar?

Bilgisayarların ağ bağlantısını sağlayan aygıtlara modem ismi verilir. Bu aygıt ismini Modülatör/Demodülatör kelimelerinden almıştır. Bilgisayarların ağa bağlanmasının yanı sıra başka bir bilgisayarla uzaktan bağlantının kurulması için de kullanılır.

İnternet ve ağ bağlantısını sağlayan modemler günümüzde kablosuz ve kablolu olmak üzere iki ana grupta bulunur. Bağlantı mesafesi, port uzantısı ve veri aktarım hızı ve bağlantı noktalarının farklılaşmasına bağlı olarak çeşitlere ayrılırlar. Ayrıca veri miktarına bağlı olarak tercih edilerek kullanılırlar. Kablosuz ve kablolu olan modemlerin veri miktarları ise bit cinsinden hesap edilir.

Modem Şifresi Nedir?

Modemler internete bağlanmayı ve uzaktan bağlantıyı sağladıkları için güvenli kullanılması gereken cihazlardır. Bu nedenle de şifrelenmeleri gerekir. Böylelikle modem sahipleri dışındaki kullanıcıların modem üzerinden internete bağlanmaları ve uzaktan bilgisayarları kontrol altına almaları engellenmiş olur.

Bu amaçla modemlerin güvenliğini sağlamak için koyulan şifrelere modem şifresi denir. Modemler satın alındıklarında kullanıcılara kullanıcı adı ve şifre bilgisi verilir. Bu bilgiler kullanılarak modemin internete bağlanması mümkün olur ve internette sörf yapılmaya başlanır.

Modem Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Modem için kullanılan şifrenin güvenli olmadığı düşünüldüğü zamanlarda değiştirilmesi gerekir. Böylelikle güvenlik sağlanır ve internet başka kişiler tarafından kullanılmadığından yüksek faturaların gelmesi engellenmiş olur. Fatura tutarının yanı sıra internetinize bağlanan farklı kişilerin ne tür siteleri ziyaret edeceğini ve ne gibi işlemler yapacağını bilemeyeceğimiz için oldukça riskli bir durumdur. Modem şifresinin değiştirilmesi için kullanılmakta olan modemin arayüzüne ulaşmak gerekir. Bunun içinse modem IP adresi kullanılır. IP adresine ulaşıldığı zamanda elde bulunan kullanıcı adı ile şifre girilerek arayüz bağlantısı sağlanır. Bu işlemin ardından da şifrenin yenilenmesi tamamlanır. İlgili IP adresi size geçici olarak verilen IP değil, modemin sabit IP adresidir. Örn; 192.168 l l gibi.

Şifresi Değiştirilebilecek Modem Çeşitleri

İnternet kullanıcıları tarafından tercih edilen birden fazla modem çeşidi vardır. Bu modem çeşitlerinin şifre değişimleri ise farklılık gösterir. Şifresi değiştirilebilecek modem çeşitleri şunlardır;

 • TTNet – Türk Telekom İnternet
 • Turkcell Superonline
 • Vodafone İnternet
 • Turknet İnternet
 • KabloNet – Türksat Kablo
 • Airties İnternet Modem
 • Huawei İnternet Modem

Bu modemlerin şifrelerini değiştirmek için sahip oldukları IP adreslerinin kullanılması gerekir. Böylelikle yenilenen şifre ile güvenli internet kullanmak mümkün olur.

1. TTNet – Türk Telekom İnternet – TTNet Şifre Değiştirme

TTNet modem kullanıcılarının şifrelerini değiştirmeleri 192.168.1.1, 192.168.2.1 veya 192.168.1.2 IP numaraları üzerinden mümkün olur. Bunun için uygun numaranın tarayıcıya yazılması ve TTNet arayüzüne ulaşılması gerekir. Kullanıcı adı ve şifre hiç değiştirilmedi ise açılan sayfada iki bölüme de admin yazılarak giriş yapılır. Girişin ardından yeni şifre en az 8 haneli olarak belirlenip kullanılmaya başlanır.

2.Turkcell Superonline

Turkcell modem kullanıcıların şifre değiştirmek için kullanacakları IP adresi 192.168.1.1 şeklindedir. Tarayıcı üzerinden bu URL yazılarak Turkcell tarafından kullanılan Superonline arayüzüne ulaşılır. Kullanıcı ismi ve şifre bilgileri girilerek değişim işlemi yapılır. Kullanıcı adına admin, şifre alanına ise superonline veya süperonline yazarak modem arayüzüne giriş yapabilirsiniz.

3.Vodafone İnternet

Vodafone modemlerin şifrelerini değiştirmek için Turkcell ve TTNet modemlerle benzer yol izlenir. Tarayıcıdan 192.168.1.1 url adresi yazılarak modem arayüzüne giriş yapıldıktan sonra modem türü seçilir ve yeni şifrenin belirlenmesi sağlanır. Kullanıcı Adı: vodafone ( bir çok modemde kullanıcı adı sormamaktadır bu sebep ile direkt şifre ile giriş yapabilirsiniz. Şifre: vodafone veya admin olabilecektir. Eğer herhangi bir sorun yaşarsanız müşteri temsilcisini arayıp bu adımda detaylı bilgi alabilir ve ilgili şifreyi sıfırlayabilirsiniz. Yeni şifrenin ise mutlaka minimum 8 haneli, akılda kalıcı, harf, sembol ve rakam içeriyor olması gerekir.

4.Turknet İnternet

İnternete bağlanmak için tercih edilen modem çeşitlerinden biri de Turknet modemdir. Bu modemde var olan şifrenin güvenliğinden emin olunmadığında IP adresinden yararlanılarak değiştirilmesi mümkündür. Şifrenin değiştirilmesi için kullanılacak IP adresi ise 192.168.2.1 yada 192.168.1.2 şeklindedir. Turknet arayüzüne ulaşıldığında şifre bölümüne 1234, admin veya turknet şifreleri girilir. Giriş yapıldıktan sonra açılan menüden şifre değişimi işlemi yapılır.

5. KabloNet – Türksat Kablo

İnternete bağlanmak için KabloNet modemlerin kullanılması mümkündür. Bu modemlerin sağladığı internetin çalınmaması nedeniyle güvenli bir şifrenin olması gerekir. Güvenli şifre oluşturmak için 192.168.0.1 veya 192.168.1.1 adresi üzerinden KabloNet arayüzüne ulaşılır. Kullanıcı adı admin şifre admin olarak giriş yapmayı deneyebilirsiniz. Modemin alt bölümünde bulunan etiket aracılığı ile de bilgilere ulaşmanız mümkündür. Kullanıcı ismi ve şifre girilerek güvenlik bölümüne ulaşılır. Bu bölümden kolay bulunamayacak yeni şifre belirlenerek kullanılmaya başlanır.

6. Airties Modem

Tarayıcınızdan 192.168.2.1 IP adresini ziyaret ederek modeminizin arayüzüne ulaşabilirsiniz. Modem arayüzünüz’de herhangi bir kullanıcı adı sormayacak olup şifre ekranına hiçbir şey yazmayarak ( boş bırakıp ) direkt olarak giriş butonuna basınız. İlgili şifreyi şifre değiştirme menüsünden gerçekleştirebilirsiniz.

7. Huawei Modem

Direkt olarak tarayıcınızdan 192.168.1.1 IP adresini ziyaret ediniz. Kullanıcı adı bölümüne admin ve şifre bölümüne ise modeminiz hangi kurum tarafından verildiyse ilgili şifre o olacaktır. Örn; modeminiz ttnet tarafından verildiyse şifreniz: ttnet yada Türkcell superonline tarafından verildiyse modem şifreniz: superonline olacaktır.

Yeni Modem Şifresi Nasıl Olmalı?

Eski modem şifresi yerine yeni şifre belirlenecekse kullanıcıların güvenli bir şifre oluşturmaları gerekir. Böylelikle internetin farklı kişiler tarafından kullanılmasının önüne geçilir. Yeni modem şifresi şu özellikleri barındırmalıdır;

 • Şifrede rakam, büyük ve küçük harfler ile semboller yer almalıdır.
 • Şifrede ardışık sayılar bulunmamalıdır.
 • Eski ve daha önce kullanılan şifreler tercih edilmelidir.
 • Seçilecek yeni şifre sosyal medya veya diğer uygulamalarda da kullanılmıyor olmalıdır.
 • Kötü niyetli kişiler tarafından kolay bulunamayacak özelliklere sahip olmalıdır.

Bu özelliklere sahip olan modem şifresi hazırlanmalıdır. Yenilenen şifre ise uzun süre kullanılmadan minimum 1 ay sonrasında yeniden değiştirilmelidir. Böylelikle yüksek faturalar ve bilgi kayıplarının önüne geçmek mümkün olur.

Modem Şifresi Unutulursa Ne Yapılır?

İnternete bağlantıyı sağlayan modemlerin şifrelerinin isteğe bağlı olarak değiştirilmesinin dışında zorunlu değiştirilmesi de gerekir. Zorunlu şifre değişikliği ise modem şifresinin unutulması durumunda yapılır. Kullanılan şifre unutulmuşsa modemi kullanmaya devam etmek için modemin resetlenmesi gerekir. Şifrenin resetlenmesi için modemin arka tarafında bulunan Reset düğmesi kullanılır. Bu düğmeye 10 saniye süresince basılır. Bu süre sonunda modem şifresi sıfırlanır.

Şifrenin sıfırlanması ardından modem tekrar çalıştırılır. Çalışır hale gelen modeme kullanıcı ismini kullanarak yeni şifre belirlemek mümkün olur. Belirlenen şifrenin unutulmaması için akılda kalıcı ancak kolay tahmin edilmeyecek özelliklerde olması gerekir. Unutulma durumlarına önlem için şifrenin not alınması da mümkündür.

Modem Wifi Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Kullanıcılar kablolu modemlerin dışında kablosuz modemleri kullanarak da internet kullanırlar. Kablosuz modem Wireless Fideltiy veya Wifi olarak adlandırılır. Bu modemler genellikle cep telefonları ve bilgisayarlarda kullanılırlar.

Wifi modemlerde internet kullanımının güvenli olması ve satın alınan paketin bitmemesi için şifre koyulur. Bu şifrenin değiştirilmesi istendiğinde ise tarayıcı üzerinden kullanılmakta olan modemin arayüzüne ulaşılır. Bunun için kablolu modemlerde olduğu gibi IP adresinden yararlanılır. Bu sayfada kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılır.

Giriş yapıldıktan sonra Yapılandırma bölümüne ulaşılır ve bu bölümden modem türü Kablosuz olarak seçilir. Kablosuz ağ güvenlik sayfası açıldıktan sonra şifreleme türü seçilerek yeni şifre belirlemesi yapılır. Şifre için kullanılabilecek şifreleme türleri ise WPA2, WPA ve WEP şeklindedir. Bunlardan biri seçildikten sonra minimum 8 karakterden oluşan şifre oluşturulur.

Modem Şifresi Neden Değiştirilir? İnternet Şifresi Değiştirme

İnternet kullanıcıları bağlantıyı sağladıkları modemlerde kullandıkları şifreleri çeşitli nedenlerden dolayı değiştirmek isterler. Modemlerde yer alan şifrelerin değiştirilmesinin nedenlerinden bazıları şunlardır;

 • İnternetin başka kullanıcılar tarafından harcandığından şüphe duyulması nedeniyle
 • Şifrenin çalınmış olması nedeniyle
 • Şifrenin unutulması nedeniyle
 • Yüksek internet faturası gelmesi nedeniyle
 • Şifrenin akılda kalıcı olmasının istenmesi nedeniyle

Bu nedenler ortaya çıktığında kişilerin modemlerindeki şifreleri değiştirmeleri mümkündür. Bunun için modem markalarına uygun olan arayüzleri kullanmaları gerekir. Bu arayüzler üzerinden kısa süre içinde yeni şifrelerini belirlemeleri mümkün olur.

Modem Şifresi Telefondan Değişir Mi?

Vodafone, TTNet, Turkcell veya Superonline modemlerinin şifreleri genellikle bilgisayar üzerinden değiştirilir. Bilgisayar üzerinde tarayıcı kullanarak arayüze ulaşıp şifre kolay şekilde değişir. Ancak kullanıcılar modemlerinin şifresini telefonlarını kullanarak da değiştirmeyi düşünürler. Bu düşüncelerini gerçekleştirmeleri mümkündür.

Telefon üzerinden modem şifresini değiştirmek için ilk olarak modemin telefona bağlanması sağlanır. Bu bağlantı için kullanıcı adı ve şifre kullanılır. Modeme bağlantı sağlandıktan sonra modem arayüzüne IP adresinden yararlanılarak ulaşılır. Açılan web arayüzü üzerinden eski şifre yenisine yenisinin alınması işlemi gerçekleşir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir