İstenmeyen Sms Engelleme Nasıl Yapılır?

Kullanılan telefonların akıllı cihazlar olması ve hemen hemen her işlem için dijital cihazlar kullanılması sonucu bazı istenmeyen firmalar tarafından numaralar elde edilerek mesaj gönderimi yapılmaktadır.

Mesajlar hiç tanınmayan kişiler tarafından gönderilebileceği gibi tanınan firmalar tarafından da gönderilebilmektedir. Gelen kısa mesajları cihaz üzerinden engellemenin mümkün olmasının yanı sıra E-Devlet üzerinden de engelleme yapılabilir.

Akıllı Cihaz Üzerinden Kısa Mesaj Nasıl Engellenir?

Kullanılan cihazın markasına bağlı olarak kısa mesaj engelleme adımları değişebilmektedir. Cihaz özelliklerine göre bu adımlar uzayabilir ya da kısalabilir. Genel olarak istenmeyen mesajlar için izlenecek adımlar şu şekilde olur;

  • İstenmeyen sms açılır
  • Ayarlar bölümüne gidilir
  • Mesajı engelle butonuna tıklanır

Adımlar doğru bir şekilde izlendiğinde istenmeyen mesajların engellenmesi işlemi gerçekleştirilebilir. Bu işlem tüm kurum, kuruluş, şirket ve kişi mesajları için uygulanabilir.

E-Devlet Üzerinden Mesajlar Nasıl Engellenir?

E-Devlet üzerinden istenmeyen mesajların ve aramaların engellenmesi mümkündür. Bu amaçla iyi sistemine giriş yapılması gerekir. İYS sistemi ‘’ticari elektronik yönetim sistemi’’ anlamına gelmektedir ve genellikle ticari amaçla gönderilen mesajlar bu yöntemle engellenir.

Kullanıcı kendi E-Devleti üzerinden bu işlemi gerçekleştirmelidir. Kullanıcı karşısına çıkan onaylama metnini onayla butonuna bastıktan sonra gelen kısa mesajların engellenmesini aktif hale getirecektir.

Kısa Mesaj Gönderen Numara Engellenirse Mesaj Gelmeye Devam Eder Mi?

Bilinmeyen numaralardan ya da istenmeyen şirketlerden gelen mesajlar gönderici numaranın engellemesi ile kesilebilir. Gönderici alıcıya mesaj atmaya devam edebilir fakat alıcı bu mesajları göremez, kendisine gelmez.

Numara engellenmesi sonucunda alıcı göndericiye kısa mesaj atmak isterse gerçekleştiremeyecektir. Kısa mesaj alımı çift taraflı olarak engellenmiş olur. Numara engellenmesi sadece kısa mesaj özelliğini kapatmaz.

Aynı zamanda kişinin gönderici tarafından aranmasını da engellemiş olur. Gönderici alıcıyı arayabilir fakat ulaşamaz, alıcı da göndericinin kendisini aradığını göremez.

Engel Nasıl Anlaşılır?

Alıcı göndericiyi engellediğinde gönderici engellendiğini birkaç yolla anlayabilir. Bu yollardan ilki ve en bariz olanı alıcının göndericiyi aradığında meşgul sesi duyması ve hemen ardından bağlantının kesilmesidir.

Bu ses kısa bir dıt sesi de olabilir ve hemen akabinde görüşme sonlandırılacaktır. Göndericinin engellendiğini anlamasının bir diğer yolu ise gönderilen kısa mesajların iletildi olarak görülmemesidir.

Alıcının numarası kaydedildiğinde ya da kayıt halinde profil resminin görülmemesi de engellendiğini gösterebilir fakat bazı durumlarda alıcı kullanıcının numarasını kaydetmemiş de olabilir. Kaydedilmeyen fotoğraflar ayarlardan sadece var olan kişilerin görebilmesi moduna ayarlanmışsa bu durum engellendiğini göstermeyecektir.

Engel Nasıl Kaldırılır?

Engellenen mesajlar E-Devlet üzerinden aktifleştirildiğinde tekrar E-Devlet üzerinden engel kaldırılabilir. Ticari elektronik yönetim sistemi aratılarak kısa mesaj engellemeleri üzerinden ayarlamalar yapılabilir.

Cihaz üzerinden engelleme yapıldığında tekrar mesajlar üzerine gelerek ayarlar bölümünden engellenenler görüntülenir. Engeli kaldırmak istenilen numaranın engeli kaldırılabilir. Bu adımlar da engellenme adımları gibi cihazdan cihaza farklı bir yol seyredebilir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir