Gmail Hesap Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Geçmişte çeşitli nedenlerle gmail hesabı açan kişilerin hesaplarını kullanmadıkları durumlarda hesaplarını silmeleri mümkündür. Açmış oldukları gmail hesaplarını silmek isteyenler için hesap silme işleminin nasıl yapılacağını anlatacağız.

Gmail Hesabı Nedir? Neden Kullanılır?

Gmail hesabı Google hizmetlerinin kullanılması ve eposta gönderimi ile haberleşme için açılan bir hesaptır. Ücretsiz olarak açılan gmail hesapları mobil cihazlarda, bilgisayarlarda ve ipad cihazlarda kullanılır. Kişisel veya kurumsal olarak açılan hesaplar sayesinde mail gönderimi yapılır.

Gmail Hesabı Neden Silinir?

Gmail hesabının nasıl silineceğine geçmeden önce gmail hesaplarının neden silineceği konusuna değinmek gerekir. Açılmış olan bir hesabın silinmesi için birden fazla neden bulunur.

Bu nedenler;

 • Mail hesabının artık kullanılmıyor olması.
 • Hesabın başkası tarafından ele geçirilmesi.
 • Mail hesabının işlevini yitirmesi.
 • Yeni gmail hesabının açılması.
 • Google hizmetlerinin kullanılmayacak olması.

Bu nedenlerle var olan gmail hesaplarının silinmesi istenir. Bunun için doğru silme adımlarının uygulanması gerekir.

Gmail Hesabı Nasıl Silinir?

Açılmış olan gmail hesabının kullanılmaması veya güvenlik nedeniyle silinmesini istemek mümkündür. Bu isteği yerine getirmek için hesap sahiplerinin birtakım işlemleri yapmaları gerekir.

Bu işlemler;

 • İlk aşama olarak gmail hesabına giriş yapılır.
 • Hesaba giriş yapıldıktan sonra ana sayfada yer alan Verilerinizi ve gizliliğinizi yönetin linki tıklanır.
 • Tıklamanın ardından Veriler ve Gizlilik sayfasına ulaşılır.
 • Veriler ve Gizlilik sayfasının Diğer Seçenekler bölümüne ulaşılır.
 • Diğer Seçenekler bölümünde yer alan Google Hesabınızı Silme seçeneği tıklanır.
 • Tıklama işleminin ardından gmail hesap ismi ve şifresi yeniden girilir.

Hesabın silinmesi için onay verildiğinde kullanılmakta olan gmail hesabının silinme işlemi tamamlanmış olur. Kullanılan hesabın silinmesi yerine sadece gmail hizmetini silmek isteyenler ise Bir Google Hizmetini Silin seçeneğinden yararlanırlar. Böylelikle hesap silinmezken mail almak veya göndermek için hizmet alınması engellenmiş olur.

Gmail Hesabı Nasıl Kalıcı Silinir?

Kullanılmakta olan gmail hesabının kalıcı olarak silinmesi mümkündür. Bunun için ilk olarak @gmail.com uzantılı olan hesaba giriş yapılır. Hesaba giriş yapıldıktan sonra sağ bölümde yer alan Google Hesabı seçilir. Sol bölmeden Veri ve Kişileştirme tercih edilir.

Veri ve Kişileştirme sayfasında Bir hizmeti veya hesabınızı silin linki tıklanır. Hesaptan yalnızca gmail hizmeti silinmek isteniyorsa Bir Hizmeti Sil işlemi tercih edilir. Açılan Ürün Sil menüsünden Gmail sil işlemi onaylanır ve onayın ardından gmail hesabının silinmesi tamamlanır. İşlem tamamlanırken hesap sahiplerinin bir daha email alamayacakları yönünde bilgilendirilmeleri yapılır.

Gmail hizmetine ek olarak tüm Google Hesabı silinmek isteniyorsa Google Hesabınızı Silme işlemine onay verilir. Bu onayın ardından ise kullanılan hesabın kalıcı olarak silinmesi sağlanmış olur.

Telefondan Gmail Hesabı Silmek Mümkün Mü?

E-posta gönderme ve alma işlemleri için kullanılan gmail hesapları bilgisayarlar ve cep telefonlarında kullanılırlar. Hesaplarını cep telefonları üzerinden yönetmekte olan kişiler gmail hesabını silmek istediklerinde silme işlemlerini nasıl yapacaklarına yanıt ararlar.

Cep telefonları üzerinden gmail hesabı silme işlemine dair detaylar şöyledir;

 • Telefona yüklü olan Gmail uygulaması açılır.
 • Gmail hesabına uygulama üzerinden giriş yapılır.
 • Hesaba giriş yapıldıktan sonra sağ üst köşedeki Profil resmine tıklanır.
 • Resme tıklamanın ardından açılan menüden Bu Cihazdaki Hesapları Yönet sekmesine dokunulur.
 • Cihazdaki Hesapları Yönet sekmesinde yer alan ve silinmek istenen hesap seçilir.
 • Hesabın seçilmesinden sonra alt bölümde yer alan Hesabı Kaldır butonuna tıklanır.

Hesabın kaldırılması için onay verildikten sonra var olan hesap 2 gün içerisinde kaldırılır. Gmail hesapları kaldırıldığında hesaba bağlı olarak kullanılan uygulamalarda silinmiş olur. Bu nedenle hesabın kalıcı olarak silinmesinin istendiğinden emin olmak gerekir.

Gmail Hesabı Silme Öncesinde Dikkate Alınması Gerekenler

Kullanmakta oldukları gmail hesaplarını silmeyi düşünen kişilerin silme işlemini tamamlamadan önce dikkate alması gereken öneriler vardır. Bu önerileri dikkate almaları sayesinde hesaplarını sildikten sonra pişman olmazlar.

Gmail hesaplarının silinmesinden önce kullanıcıların dikkate alması gereken uyarılar şunlardır;

 • Gmail hesapları silinmeden önce mutlaka veriler indirilmelidir. Böylelikle veri kaybının yaşanmasının önüne geçilir.
 • Gmail hesapları işletmeler adına kullanılıyorsa silme işleminin ardından gerekli bilgilendirmelerin ortaklar, müşterileriler ve diğer kişilere yapılması gerekir.
 • Gmail hesabı ile açılmış Facebook, İnstagram ve Twitter gibi sosyal medya hesapları varsa mail adresi değişikliği yapılmalıdır. Böylelikle hesapların kaybedilmesi engellenmiş olur.
 • Gmail hesabı banka iletişimi için kullanılıyorsa hesabın silinmesinden sonra mutlaka banka iletişim bilgilerinin yenilenmesi gerekir.
 • Gmail hesabı alışveriş sitelerinde kayıtlı olan bir hesapsa sürekli alışveriş yapılan sitelerde kullanılan email hesabının değiştirilmesi gerekir.

Veri indirme ve hesap değiştirme işlemleri yapıldıktan sonra var olan gmail hesabının silinmesi için gerekli olan işlemlerin yapılması mümkündür. Böylelikle hesabı sildikten sonra pişmanlık yaşanmamış olur.

Gmail Hesap Silme Linki Var Mı?

Eposta gönderme veya alma işlemleri için kullanılan gmail hesaplarının silinmesi için kullanıcıların belirli vakit ayırmaları gerekir. Silme işlemi hemen yapılamadığı için zaman kaybetmek istemeyen kişiler hesabı silmenin kısayollarını ararlar. Bunun için de gmail hesap silme linkinin olup olmadığına dair araştırma yaparlar.

Kullanılan gmail hesabının hızlı bir şekilde silinebilmesi için buradaki linkinden yararlanılır. Bu link kullanılan tarayıcıya kopyalanarak arama yapılır. Link üzerindeki sayfaya ulaşıldıktan Google Hesabınızı Silin veya Bir Google Hizmeti Silin seçeneklerinden birisi seçilir. Seçim işleminden sonra hesabın silinmesi kısa sürede tamamlanır.

Gmail Hesabı Silinme Süresi Ne Kadardır?

Mail hesapları silindiğinde kullanılan hesabın tamamen yok olması için belirli bir sürenin geçmesi gerekir. Gmail hesapları da bu süreye tabi tutulur. Kullanılmakta olan gmail hesabını silmek için gerekli adımları uygulayan kişilerin hesapları 2 gün içerisinde tamamen silinir. 2 günün tamamlanmasının ardından hesabın kurtarılması imkansızdır. Bu nedenle hesap sahiplerinin 2 günlük süre içerisinde hesabı silmekten vazgeçmeleri durumunda hesabı kurtarmak için başvurmaları gerekir. Böylelikle hesaplarını kurtararak yeniden kullanmaya başlamaları mümkün olur.

Silinen Gmail Hesabı Yeniden Açılır Mı?

Gmail hesabını silen kişilerin hesaplarını yeniden kullanmak istemeleri ve silme işleminden vazgeçmeleri mümkündür. Bunun için kişilerin Google tarafından verilen 20 günlük süreyi aşmamaları gerekir.

Silinen gmail hesabını yeniden açmak için kişilerin süper yönetici hesabı açmaları gerekir. Yönetici hesabının açılmasından sonra menüden Dizin ve Kullanıcılar seçilir. Kullanıcılar menüsünden Diğer Seçenekler tıklanır ve Son Silinen Kullanıcılar sekmesine tıklanır. Bu sekmeden silinen hesap bulunur ve Kurtar butonuna tıklanır. Onay işleminin ardından yeniden Kurtar butonuna tıklanır. Hesabın kurtarılması ise 1-5 gün içerisinde tamamlanır.

Şifresi Unutulan Gmail Hesabı Silinir Mi?

Kişilerin açtıkları gmail hesaplarının şifrelerini unutmaları mümkündür. Şifresini unutan kişiler gmail hesabını silmeyi tercih ederler. Ancak hesabın silinmesi için hesaba erişimin sağlanması gerekir.

Bunun için şifrelerini değiştirebilecekleri yedek eposta veya diğer hesap kurtarma yöntemlerinden yararlanmaları gerekir. Bu yöntemlerden birini kullanarak yeni şifre oluşturup gmail hesaplarına ulaşırlar. Hesaplarını açtıktan sonra hesabın silinmesi için gerekli adımları uygulamaları mümkün olur.

Kurtarma epostası ve diğer seçenekler gmail hesabına erişimi sağladığı için kişilerin hesaplarını silmekten vazgeçmeleri de mümkündür. Şifreye erişimin yapılamadığı gmail hesaplarının silinmesi ise mümkün olmaz. Bu nedenle şifre unutan ve erişim sağlamayan kişilerin yeni hesap açmaları gerekir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir