Google Çeviri Nedir? Google Translate Özellikleri

İnternet üzerinde araştırma yapan kişilerin Google çeviri ile karşılaşmaları kaçınılmazdır. Arama motorunda metin girin ve çeviri olmak üzere iki bölme şeklinde ortaya çıkan Google çeviri nedir, özellikleri ve kullanımı hakkındaki tüm bilgileri bir araya getirdik. Bu bilgiler çeviri uygulamasını kullanmayı düşünen kişilerin tüm merak ettiklerine cevap alarak kullanıma başlamalarını mümkün kılar.

Google Çeviri Nedir?

Google geliştiricisi tarafından metin ve belge çevirisi için geliştirilmiş olan araca Google Translate veya Google Çeviri ismi verilir. Bu aracın ilk ortaya çıkış tarihi 28 Nisan 2006’dır. Bu araç ilk tasarlandığında yalnızca İngilizce-Arapça çeviri yapmaya imkan tanımıştır. Aracın Türkçe desteği ise 2009 yılından beri vardır.

Metin ve belge çevirisi için geliştirilen araç ilk olarak tarayıcı üzerinden kullanılmıştır. Ancak zamanla üretimin geliştirilmesi sayesinde IOS ve Android cihazlarda da kullanılmaya başlamıştır. Ayrıca araç belge ve metinlerin dışında resim, konuşma ve video gibi içeriklerin çevirisinin yapılmasına da imkan vermeye başlamıştır. Bu nedenle günümüzde milyonlarca kişi tarafından tercih edilen bir araçtır. Ayrıca zaman içerinde dil seçenekleri de artmıştır.

Google Çeviri Ne İşe Yarar?

Google Çeviri isminden de anlaşılacağı gibi bilinmeyen yabancı kelimelerin bilinen bir dile çevrilmesine yarar. İngilizce bir kelimeyi bilmeyen kişi Türkçe çeviri yaparak kelimenin ne anlama geldiğini kolay şekilde anlar.

2006 yılında kurulduğu zamanda araç kelime çevirisine imkan tanırken zaman içerisinde metin çevirisi yapmaya başlamıştır. Kullanıcılar maksimum 5000 kelimeye sahip bir metni kolayca çevirme imkanına sahiptirler. Ayrıca bir cümlenin anlamını merak edenler cümleyi yazarak cümle çevirisi yaparlar.

Araç kelime ve metin çevirilerine ek olarak yüklenen bir resmin istenilen dile çevrilmesini de sağlar. Buna ek olarak konuşma ve videoların çevrilerek anlaşılır hale gelmesine yardımcı olur. Bu imkanları sunan araç özellikle eğitim ve iş dünyasında yabancı kelimelerin anlaşılmasını kolaylaştırıcı etkiye sahiptir.

Google Çeviri Nasıl Kullanılır?

Çeviri yapmak için Google Translate aracının kullanımı kolaydır. Aracın 2 türlü kullanım yolu vardır. Tarayıcıdan kullanım ve uygulama üzerinden kullanımdır. Arayıcı tarayıcı üzerinde kullanmak isteyen kişilerin Google Translate aracında yer alan sol tarafa çeviri yapılacak kelimeyi yazmaları gerekir. Kelimenin çevrileceği dil seçeneği belirlendikten sonra çevirme işlemine onay verip dil çevirisini yapmaları mümkündür. Sağ tarafta kelimenin çevrilmiş hali yer alır.

Kelime, metin ve resim çevirisini uygulama üzerinden yapmak isteyen kişilerin ise öncelikle uygulamayı indirmeleri gerekir. Uygulama mobil cihazlara ve tabletlere kolay şekilde indirilerek kullanılır. Uygulamanın indirilmesinin ardından çevrilecek metin yazılır ve dil belirlenerek çeviri yapılır.

Google Translate Özellikleri

2006 yılında piyasaya sürülen Google Translate günümüzde 500 milyon kullanıcı tarafından çeviri yapmak için kullanılan bir araçtır. Bu aracın daha kullanıcı tarafından tercih edilmesi ve doğru çeviriler yapması için araç özellikleri geliştirilmeye devam eder. Aracın sahip olduğu dikkat çeken özellikler insanların benzer araçlar yerine Google Translate tercih etmelerini sağlarlar.

Google hizmetleri arasında bulunan Google Translate (çeviri) aracının özellikleri şunlardır;

 • Araç kullanıcılara 109 farklı dilde çeviri yapma imkanı sunar
 • Metin veya kelimenin hangi dile ait olduğu bilinmediği durumlarda Dili Algıla özelliğinden yararlanılarak dil türü belirlenir.
 • İnsanların konuşmalarının çevrilmesini sağlar.
 • Çevirisi yapılan kelime veya metinlerin telaffuzunun sesli yapılmasını sağlar.
 • Araca docx, pdf, txt, odf, xls, pptx ve ps uzantılı belgelere yüklenerek çevirisinin yapılmasını sağlar.
 • İsteğe bağlı olarak video ve resim çevirisinin yapılmasını sağlar.
 • Kopyalanan linklerde yer alan sayfanın istenilen dile çevrilmesini sağlar.

Bu özelliklere sahip olan Google Translate kullanıcılar tarafından internet bağlantısı ve internet bağlantısı olmadan kullanılır. Ayrıca bu aracın geliştirilmiş uygulamasının indirilerek çeviri için sürekli kullanılması mümkündür.

Google Çeviri Dilleri Nelerdir?

Google Çeviri ilk tasarlandığında Arapça ve İngilizce dil seçeneğini bulunduruyordu. Ancak zaman içerisinde yeni dil seçenekleri eklendi. Günümüzde araç çeviri için 109 farklı dil kullanır. Bu aracın en çok çeviri yaptığı dil ise İngilizce’dir.

Aracın desteklediği diller ise şunlardır;

 • Arnavutça, Arapça, Almanca, Afrika dili, Azerice, Boşnakça, Bengalce, Baskça, Bulgarca, Belarusça
 • Burmaca, Cava, Çekçe, Çince (geleneksel ve basitleştirilmiş olmak üzere 2 farklı seçenekte), Cebuano
 • Chicheva, Danca, Ermenice, Endonezya, Estonyaca, Esperanto, Fransızca, Fince, Farsça, Felemenkçe
 • Frizon, Filipince, Galiçyaca, Galce, Gürcüce, Gücerat, Habeşçe, Havai, Hausa, Hintçe, Hırvatça, Haiti
 • Creole, Hosa, Hmong, İbranice, İsveççe, İgbo, İspanyolca, İngilizce, İtalyanca, İrlandaca, İzlandaca
 • Japonca, Kanada, Kamboçyaca, Kırgızca, Kazakça, Katalanca, Korsikaca, Korece, Kürtçe, Kuzey İskoç
 • Latince, Laoca, Letonca, Litvanca, Lüksemburgca, Lehçe, Makedonca, Madagaskar, Macarca, Malta
 • Malayalam, Maori, Moğolca, Maratri, Malayca, Malezya, Norveççe, Özbekçe, Oriya, Pencap, Peştuca
 • Portekizce, Nepalce, Ruandaca, Romence, Rusça, Samoaca, Shona, Sesotho, Sint, Seylanca, Slovence,
 • Sırpça, Svahili, Slovakça, Somalice, Sundanizce, Tatarca, Tamil, Tacikçe, Telugu, Türkçe, Tay, Türkmence
 • Urduca, Ukraynaca, Uygurca, Yidce, Vietnamca, Yunanca, Yoruba, Zulu

Bu dillerin tamamının birbirine çevrilmesi mümkündür. Bu nedenle kullanıcılar bu dillerdeki kelime ya da metinleri listede yer alan dillerden birine kolayca çevirirler.

Google Translate Görüntülü Çeviri Nasıl Yapılır?

Google Translate aracı belge ve metin çevirisine ek olarak kullanıcıların görüntülü çeviri yapmalarını sağlar. Görüntülü çeviri yapmak için belgenin ya da metnin fotoğrafının çekilmesi gerekir. Çekilen fotoğraf araç kullanılarak çevrilir ve fotoğrafta yer alan metnin istenilen dilde anlaşılır hale getirilmesi sağlanır. Görüntülü çeviri için araç optik karakter tanıyıcısından yararlanır.

Görselin fotoğrafını çekmenin dışında var olan görselin araca yüklenerek çevirisinin yapılması da mümkündür. Ancak görüntülü çevirinin yapılması için araç tüm dilleri desteklemez. Destekleyen dillerde çevirinin yapılması gerekir.

Google Translate Sesli Çeviri Nasıl Yapılır?

Sesli çeviri Google Translate aracının kullanıcılarına sunduğu diğer kullanım şeklidir. Sesli çeviri yapmak isteyen kişiler araçta bulunan mikrofonu kullanırlar. Mikrofona çeviri yapılacak kelime veya metnin seslendirilmesi gerekir. Seslendirme işleminin ardından uygun dil seçilir ve seçilen dilde çeviri yapılır. Çevirinin doğru yapılabilmesi için kelimelerin doğru telaffuz edilmesi ve imla kurallarına uygun konuşulması gerekir. Böylece sorunsuz çeviri yapılır.

Sesli çevirinin erkek sesinde yapılması mümkündür. Bunun için Google Asistan kullanımı yapmak gerekir. Çevirinin erkek sesinde olması için Asistanın Ses II olarak tercih edilmesi gerekir.

Google Translate El Yazısı Çeviri Nasıl Yapılır?

Araç kullanıcıların el yazısı çeviri yapmalarına da yardımcı olur. Bunun için mobil cihaz kullanıcıları telefonlarından el yazısı kullanarak çeviri yaparlar. Ayrıca tarayıcı üzerinde de fare kullanılarak el yazısı çevirisi yapmak mümkün olur. Bu yöntem özellikle şekilli hazırlanmış olan diller arasında kolayca çeviri yapılmasını sağlar.

Google Translate Uygulaması Nasıl İndirilir?

Google tarafından hazırlanan Google Translate mobil cihazlarda kullanılabilen bir araçtır. Aracın kullanılması için uygulamanın cihaza uygun sürümlerde indirilmesi gerekir. Araç IOS ve Android cihazlarda kullanıldığı için bu cihazlara uygun indirme programlarından yararlanılır.

Android cihaz kullanıcıları aracı indirmek için Google Play Store uygulamasını kullanarak Google Translate araması ile uygulamayı kısa sürede indirirler. IOS cihaz kullanıcıları ise aracı App Store üzerinden indirerek çeviriye başlarlar.

Google Translate Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Mobil cihazlara Google Translate uygulaması indirildiğinde kullanım için uygulamanın çalıştırılması gerekir. Uygulamanın çalıştırılması sağlandıktan sonra çeviri yapılacak kelime veya metin ilgili bölüme yazılır. Metnin yazılmasının ardından hedef dil belirlenir. Dilin belirlenmesinin ardından çeviri işlemine onay verilir. Böylelikle metin ya da kelimeler istenen dile çevrilerek eğitim veya iş hayatında yabancı dil karmaşasının ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Google Çeviri Ücretli Mi?

Tarayıcı veya mobil cihazlar üzerinden kullanılan Google Çeviri ücretli değildir. Kullanıcılar bu aracı ücretsiz şekilde kullanırlar. Tarayıcıdan kullanmak isteyenlerin internet bağlantısına sahip olmaları gerekir. Böylelikle istedikleri dile çeviriyi yaparlar.

Mobil cihaz kullanıcılarının ise Google Çeviri aracını hem çevrimiçi hem çevrimdışı kullanma imkanı vardır. Çevrimiçi kullanım için internet bağlantısı gerekir. Çevrimdışı kullanım içinse aracın Ayarlar bölümünden çevrimdışı kullanım özelliğinin aktif hale getirilmesi gerekir. Ayrıca dil belirlemesi yapılır ve böylelikle araç çevrimdışı kolay şekilde çeviri yapar.

Google Çeviri Ne İşe Yarar?

Google çeviri insanların farklı dillerde çeviri yapmalarına imkan tanıyan bir uygulamadır. Böylelikle bilinmeyen kelimelerin ne anlama geldiği anlaşılarak istenilen çalışma ve kullanımların yapılması mümkün olur.

Google Translate Çevrimdışı Kullanılır Mı?

Google hizmetlerinden biri olan Google Translate kişiler tarafından çevrimdışı kullanılabilen bir uygulamadır. Çevrimdışı kullanım için uygulamanın mobil cihaza indirilerek dil seçeneklerinin belirlenmesi gerekir.

Google Çeviri Ücreti Ne Kadar?

Bilinmeyen yabancı kelimelerin istenilen dile çevrilmesi için kullanılan Google çeviri için ücret ödemeye gerek yoktur. Uygulama ve tarayıcı kullanılarak ücretsiz çeviri yapılır.

Google Translate Uygulaması Var Mı?

Belge ve paragrafların istenilen dile çevrilmesi için kullanılan Google Translate’nin mobil uygulaması vardır. Uygulamaya erişmek için mobil cihazlarda kullanılan uygulama indirme platformları kullanılır.

Google Çeviri Uygulaması Hangi Cihazlarda Kullanılır?

Google çeviri uygulaması insanlar tarafından kullanılan IOS ve Android cihazlarda kullanılabilen bir uygulamadır.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir