Windows Live Mail Nedir? Hotmail E-Posta Açma Ve Hesap Silme

İnternet kullanıcılarının karşısına Windows live, Hotmail, live mail ve msn kavramları sıklıkla çıkar. Bu kavramlarla karşılaşanlar bilgi sahibi olmak isterler. Bu nedenle kavramların ne olduğu, sahip oldukları özellikler, kullanım amaçları ve tüm detayları hakkında bilgi vereceğiz.

Windows Live Nedir?

Windows Live internet platformudur. Bu platform bilişim devi Microsoft tarafından geliştirilmiştir. Bu platformun geliştirilme tarihi ise 2005 yılıdır. Platform birden fazla uygulamaya sahiptir.

Bu platform ve uygulamaları hem tarayıcı da hem de mobil cihazlarda kullanılır. Kullanıcıların açmış oldukları Windows Live hesaplarıyla işlevleri farklı olan uygulamaları kullanmaları mümkün olur. Hesap açmak içinse bu bağlantı adresinin kullanılması mümkündür.

Windows Live Ne İşe Yarar?

Microsoft firmasının geliştirmiş olduğu Windows Live internete erişimi sağlar. Platform sayesinde üyeler mesaj gönderme, mesaj alma, blog yönetimi, eposta gönderme, film oluşturma, fotoğraf düzenleme ve aktarma ile internet araç çubuğu kullanımı yapılır. Bu işlemler Windows Live bünyesinde yer alan uygulamalar aracılığıyla yapılır.

Windows Live Uygulamaları Nelerdir?

2005 yılında geliştirilmeye başlanan Windows Live web platformunun içerisinde internet kullanıcılarına hitap eden birden fazla uygulama vardır. Bu uygulamaların isimleri şöyledir;

 • Windows Live Messenger
 • Windows Live Mail
 • Windows Live Movie Maker
 • Windows Live Fotoğraf Galerisi
 • Windows Live Home
 • Windows Live Writer
 • Windows Live Spaces
 • Windows Live Web Messenger
 • Windows Live Etkinlikler
 • Windows Live Yönetim Merkezi

Bu uygulamaların büyük bir bölümünün kullanımı durdurulmuştur. Bu nedenle platform kullanıcıları farklı platform ve uygulamalara geçiş yapmıştır.

Windows Live Mail Nedir?

İnternet kullanıcıları eposta göndermesi için geliştirilmiş olan uygulama Windows Live Mail olarak isimlendirilmiştir. Uygulamanın geliştirilme tarihi ise 6 Kasım 2007’dir. 2007 tarihi itibariyle uygulama farklı sürümleriyle kullanıcılara sunularak üye kazanmıştır.

Http tabanlı olarak geliştirilmiş olan eposta uygulaması platformda yer alan tüm Windows Live uygulamaları ile entegreli olarak çalışır. Böylelikle mail hesabı açan kişilerin entegreli olan uygulamalara ulaşarak kullanmaları mümkün olur.

Windows Live Mail Ne İşe Yarar?

Windows Live Mail isminden de anlaşılacağı gibi kişilerin e-posta göndermelerine yardımcı olur. Kurumsal veya kişisel epostalar bu uygulama üzerinde açılan eposta adresleri kullanılarak gönderilir. Ayrıca uygulama gönderilen epostaların alınmasına da yardımcı olur.

Windows Live Mail ile eposta göndermek isteyenler Yeni İleti bölümünü açarak kime, konu, mail içeriği ve ek belgeler gibi ilgili bölümleri doldurarak mail gönderimi sağlarlar.

Hotmail Nedir?

Hotmail eposta servisidir. Ücretsiz olan bu servis 1995 yılında kurulmuş olup kullanılmaya başlanması 4 Temmuz 1996 tarihini bulmuştur. Servisi ortaya çıkaran isimler ise Jack Smith ve Sabeer Bhatia isimli bilişim uzmanlarıdır. Bu iki uzman Hotmail ismini HTML dilinden esinlenerek koymuştur.

Kullanılmaya başlandığı tarihten 1 yıl sonra Hotmail kullanıcı sayısı 8,5 milyona ulaşmıştır. Bu büyük artış sonrasında eposta servis sağlayıcısı bilişim devi Microsoft’a satılmıştır. Servisin Microsoft tarafından satın alınmasının ardından ise üye sayısı 30,5 milyona ulaşmıştır. Tarihler 2007 yılını gösterdiğinde ise uygulama Windows Live Hotmail ismiyle anılmaya başlamıştır.

Kullanıcıların 5 GB boyutunda depolama alanı sunan platform 2012 yılına kadar kendi bünyesinde çalışmaya devam etmiştir. 2012 yılına ulaşıldığında ise Outlook Live ile birleştirilerek kullanılmaya başlamıştır. Outlook Live ile birleşim yapılmasına rağmen kullanıcıların açmış oldukları Hotmail hesapları silinmemiş ve kullanılmaya devam etmiştir. Hesaplar günümüzde de kullanılmakta ve Outlook Live üzerinden iletişim sağlanmaktadır.

Hotmail Ne İşe Yarar?

Hotmail insanların mail göndermesi için kullanılan bir uygulamadır. Açılan hesaplar üzerinden başka bir mail hesabına eposta gönderilmesini sağlar. Eposta gönderiminin yapılabilmesi içinse öncelikle hotmail.com uzantılı eposta hesabının açılması gerekir. Bu hesap ücretsiz olarak açılıp iletişim için kullanılır. Hotmail üzerinden gönderilen maillerin arşivlenmesi de mümkündür. Böylelikle önemli epostaların kayıt altına alınması ve gerektiği zamanlarda kullanılması mümkün olur.

Hotmail eposta uygulaması içini açılan hesaplar aynı zamanda sosyal medya hesabı oluşturmaya da imkan tanır. Eposta adresi olan kişiler bu hesaplarını kullanarak Twitter, Instagram ve Facebook hesapları açarak sosyal medyada aktif hale gelirler. Bu hesaplar sayesinde açılmış olan sosyal medya hesaplarının korunması ve şifre değişimi gibi işlemleri kolaylıkla yaparlar.

Hotmail Özellikleri Nelerdir?

1995 yılında geliştirilmiş olan Hotmail kısa sürede milyonlarca kullanıcıya ulaşmıştır. Kullanıcı sayısının çok fazla olması Hotmail’in sahip olduğu özellikler etkisiyledir. Kullanıcılara hitap eden eposta sağlayıcısının özellikleri şunlardır;

 • Kullanıcıların eposta göndermesine ve gönderilen epostaları almasına aracı olur.
 • Hesap üzerinde yer alan verilerin korunmasına yardımcı olur.
 • Eposta gönderiminin yanı sıra arşiv oluşturma, ajanda, doğum günü, kişi listesi ve not alma imkanı sunan bir platformdur.
 • Platform reklam içeriklerinin ve istenmeyen epostaların tutulmasını engeller. Böylelikle hesapların güven altına alınmasına yardımcı olur.
 • Hotmail birden fazla mail adresine eposta gönderme imkanı sağlar. Böylelikle şirket içi maillerin toplu halde gönderilmesi mümkün olur.
 • Hotmail kullanıcıların açmış oldukları hesaplarına profil resmi koymalarına da imkan tanır. Böylelikle hesap sahibinin kim olduğunun anlaşılması mümkün olur.

Bu özelliklere sahip günümüzde Outlook üzerinden kullanılabilir bir uygulamadır. Ancak kullanıcılar hala hotmail.com uzantılı hesap açabilirler.

Hotmail İle Outlook Bağlantısı Nedir?

Outlook Microsoft tarafından geliştirilmiş olan en yeni eposta uygulamasıdır. Outlook 2012 yılında Hotmail uygulaması temeliyle oluşturulmuş olup 2013 yılında birleşim tamamlanmıştır. Bu birleşimin tamamlanmasıyla eposta hesabı açmak ve mail göndermek isteyenler Outlook.com kullanmaya başlamıştır. Bu birleşim esnasında ise Hotmail hesap sahipleri olumsuz etkilenmemiştir. Microsoft açılmış olan hesap ve mail adreslerinin Outlook üzerinde de kullanılmaya devam etmesini sağlamıştır.

Outlook, Hotmail’in gelişmiş hali olup sahip olduğu özelliklerle yeni nesil kullanıcılara hitap eder. Outlook eposta göndermenin yanı sıra toplantı zamanlama, takvim düzenleme, not tutma ve arşiv yönetme gibi işlemler yapılmasına imkan tanır. Outlook 2013 yılındaki değişimle yalnızca tarayıcılar üzerinden kullanılırken 2015 yılında çıkarılan Outlook Mobile ile mobil cihazlar üzerinde kullanılmaya da başlamıştır.

Hotmail Hesabı Nasıl Açılır?

Hotmail uygulaması günümüzde Outlook ismini almıştır. Ancak hali hazırda hotmail.com uzantılı eposta adresleri alınmaya devam edilir. Hotmail hesabı açmak isteyenler bu bağlantıdan ilgili adrese gidebilirler. Bu adreste yer alan Ücretsiz Hesap Oluşturun butonuna tıklarlar.

Hesap oluşturma butonuna tıklandıktan sonra signup.live.com adresine bağlantı sağlanır. Bu sayfada eposta ismi @hotmail.com uzantılı olacak şekilde belirlenir. Hesap adının belirlenmesinin ardından hesapta kullanılacak şifre belirlenir ve İleri tuşuna basılır. Ad, soyad, doğum tarihi, doğum yeri belirlendikten sonra yeniden İleri tuşuna basılır.

Bilgilerin girilmesinin ardından robot olunmadığına dair sorulan bulmacalar çözülür. Bulmacanın doğru şekilde tamamlanmasının ardından hesap oluşturulur. Hesabın oluşturulmasının ardından eposta adresi ve şifre ile giriş yapılarak hotmail hesabı kullanılmaya başlanır.

Hotmail uzantılı eposta adresinin oluşturulması tarayıcı ve mobil cihaz üzerinden mümkündür. Ayrıca bu hesabın açılması için herhangi bir ücret ödenmesine gerek yoktur. Çünkü Microsoft bu hizmeti ücretsiz olarak sunar. Hesabın açılabilmesi için internet bağlantısının olması yeterlidir.

Hotmail Hesabı Nasıl Kapatılır?

Hotmail uzantılı olarak açılan hesapların silinmesi mümkündür. Hesapları silmek için ilk olarak hotmail.com uzantılı olan hesabın açılması gerekir. Hesaba ulaştıktan sonra silmek için gerekli adımlar uygulanır. Bu adımlar;

 • Hesap açıldıktan sonra Ayarlar bölümüne ulaşılır.
 • Ayarlar bölümünden Hesap Görüntüle seçilir.
 • Doğru hesap adı yazılır ve Hesabımı Kapat butonuna tıklanır.
 • Butona tıklandıktan sonra hesabın silinmesi durumunda hangi bilgilerin kaybedileceğine dair liste açılır.
 • Açılan listede yer alan bilgilerin kaybolmasının kabul edildiği işaretlenir.

İşaretlemenin ardından hesabı silme nedenine dair soru yer alır. Soruya uygun cevap verilir.

Hotmail hesabının kapatılma nedenini içeren soruya verilen yanıtın ardından hesap silme işlemi onaylanır. Böylelikle hesabın kapatılması işlemi tamamlanmış olur. Hotmail hesabı kullanmak isteyen kişilerin bu aşamadan sonra yeni bir hesap açmaları gerekir.

Msn Nedir?

Microsoft tarafından geliştirilmiş olan en eski web portalı Msn’dir. Bu portalın kuruluş tarihi 24 Ağustos 1995’tir. Kullanıcıların çevrim içi iletişim kurmasına aracı olan Msn şirketin Hotmail, Windows Live ve Outlook öncesinde piyasaya sürdüğü bir portaldır. Bu portalın ana teması hesap sahiplerinin eposta gönderimi yapmasını sağlamaktır.

Msn kullanıcıların eposta gönderimi yapmalarının yanı sıra sahip olduğu alt uygulamalar ile farklı etkinlikler yapmasına aracı olmuştur. Msn bünyesinde kullanılan uygulamalar arasında şunlar vardır; Msn Müzik, Msn Seyahat, Msn Oyunlar ve Msn Chat uygulamalarıdır. Bunun dışında platform kişilerin online sohbet etmelerine imkan tanır. Bunu da Msn Messenger üzerinden sağlar. Msn bünyesinde MSN Messenger’in açılması ise 1999 tarihinde olmuştur.

Msn ve Windows Live Messenger Hesabı Nasıl Açılır?

Msn Messenger 1999 tarihinde açılmış ve 2005 yılına kadar sohbet için hesap açılmasına imkan tanımıştır. Bu sayede kişiler pek çok arkadaş edinmiş ve sohbet etmiştir. 2005 yılında Windows Live ismini alan Msn Messenger 2013 yılına kadar sohbet amacıyla kullanılmaya devam etmiştir. Ancak Windows Live Messenger 2013 yılında kapatılmıştır.

Günümüzde Msn Messenger veya Windows Live Messenger hesabı açmak mümkün değildir. Sohbet için bu uygulamalar kullanılamaz ancak teknolojinin etkisiyle sosyal medya uygulamalarının pek çoğunda mesajlaşma uzantısı vardır. Böylelikle sosyal medya hesaplarından sohbet edilmesi mümkün olur.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir