Raid Nedir? Raid Türleri Nelerdir?

Bu yazıda RAID teknolojisinin ne olduğu, nasıl kullanıldığı, faydaları ve dezavantajları hakkında derinlemesine bilgi vereceğiz. Ayrıca en çok kullanılan RAID konfigürasyonlarından ve aralarındaki farklardan bahsedeceğiz.

Teknolojinin daha önce görülmemiş bir hızla ilerlediği bir sır değil. Bugün kullandığımız tüm donanım bileşenlerinin tüm performans sayıları her yıl katlanarak arttı. Bununla birlikte, tıpkı otomotiv endüstrisinde olduğu gibi, bir aracı saf beygir gücüyle paketlemenin size yarışı kazandırmayacağı gibi, BT dünyasında performans iyileştirmeleri sadece daha iyi donanımdan kaynaklanmaz. Sayısız inanılmaz dahiyane çözüm, eski modası geçmiş donanımların bile “en yeni ve en büyük” pazardan daha iyi performans göstermesine neden olabilir. Ancak, hem mükemmel RAID yapısı hem de harika güncel donanımların bir araya gelmesi ile inanılmaz performanslar elde edebilirsiniz. Bugün böyle bir çözüme odaklanacağız. Yedekli bağımsız disk dizisi (yani, RAID) Teknolojisi.

RAID, yedekli bağımsız diskler dizisi anlamına gelir. Bir düzeyde hata toleransı ve gelişmiş sunucu makine performansı sağlamak için oluşturulmuş bir teknolojidir. Hata toleransı, bir sabit disk arızalanırsa makinenin çalışmaya devam edeceği anlamına gelir. RAID dizinizden aldığınız hata toleransı ve performans avantajlarının düzeyi, nasıl kurulduğuna ve donanım RAID denetleyicileri mi yoksa yazılım RAID çözümleri mi kullandığınıza bağlıdır.

RAID, iki veya daha fazla (minimum miktar, kullanılan RAID yapılandırmasına bağlıdır) sabit sürücü bağlayarak ve bunları şeritleyerek, ikizleyerek veya her ikisini birden yaparak çalışır. Şeritleme, birden çok diske veri yazma işlemidir, yani disk G/Ç’si önemli ölçüde iyileştirilir. Öte yandan, disk ikizleme, verilerin aynı anda bir diskten diğerine kopyalanmasına neden olarak bir yansıtma oluşturur.

Farklı RAID yapılandırmaları, veri yedekliliği ve performans iyileştirmeleri arasında özel oranlar oluşturmak için bu iki teknolojiyi kullanır. Bizler, VDS için RAID 10 yapılandırmasını kullanmaktayız. RAID 10, en güvenli ve hızlı RAID yapılandırmasıdır.

Yazılım RAID, benzer işlevsellik sağlarken özel bir donanım RAID denetleyicisi kullanmadan bir RAID dizisi kurmanıza olanak tanır. Ancak bir bedeli bulunur; yazılım RAID’inden elde edilen performans avantajları, özel bir donanım çözümü kullanırken elde edebileceğiniz avantajlar kadar büyük değildir.

Yazılım RAID ile ilgili bir diğer önemli sorun, yazılım olmasıdır. Bu nedenle, yazılım henüz başlatılmadığından, önyükleme sırasında veri fazlalığı olmayacaktır. Buna rağmen, RAID özelliği işletim sisteminin doğasında vardır. Windows, Windows 7’den beri yerleşik RAID desteğine sahiptir (Pro ve Ultimate sürümleri). Tek bir diski iki bölüme ayırmanıza olanak tanır: biri önyükleme için diğeri veri depolama için. Ardından, veri bölümünün yansıtılmasını sağlayabilirsiniz.

Donanım RAID’i tipik olarak gizli bir donanım denetleyicisi kullanır. Bununla birlikte, ROC (yani, RAID-on-Chip) BT dünyasında da yaygın olarak kullanılmaktadır. ROC çözümlerinde, RAID işlemcisi, bellek denetleyicisi, ana bilgisayar arabirimi, sabit disk sürücüsü bağlantıları için G/Ç arabirimleri ve hatta bazen belleğin tümü, anakarta entegre edilebilen ve donanım RAID yetenekleri sunan tek bir yongaya entegre edilmiştir.

Bunlar en çok kullanılan RAID yapılandırmalarıdır.

Özellikleri RAID 0 RAID 1 RAID 5 RAID 6 RAID 10
Minimum sürücü sayısı 2 2 3 4 4
Veri koruması Koruma yok Tek sürücü hatası Tek sürücü hatası İki sürücü hatası Her alt dizide en fazla bir disk hatası
Okuma Performansı Yüksek Yüksek Yüksek Yüksek Yüksek
Yazma Performansı Yüksek Orta Düşük Düşük Orta
Kapasite Kullanımı % 100 % 50 % 67-94 % 50-88 % 50

RAID 0 Nedir?

Bu RAID dizisi yalnızca sunucu performansını artırmak için kullanılır ve herhangi bir veri fazlalığı sağlamaz, böylece %100 kapasite kullanımı sağlar. Bu RAID’de sistem verileri, belirli bir dizideki tüm sürücülerin ötesine yazan birden çok bloğa bölünür. Birden çok disk aracılığıyla mükemmel giriş ve çıkış performansı sağlar.

Bu performans, ideal olarak disk başına tek kontrol olan farklı kontrolörler aracılığıyla daha da geliştirilebilir. RAID 0, daha yüksek bir hızda okunması veya yazılması gereken verilerin kritik olmayan şekilde depolanması için en iyisidir. Ancak burada göz önünde bulundurulması gerekilen en önemli şey, veri güvenliği yoktur ve disklerin arasından herhangi birinin arızalanması sonucu tüm RAID bozulacak ve içerisindeki tüm veriler hasarlı olacaktır. Veri güvenliğinin önemli olmadığı ve sadece yüksek hız talep edilen projelerde kullanılması önerilir.

RAID 1 Nedir?

Bu RAID dizisi herhangi bir şeritleme yapmaz, ancak ikinci sürücüyü yalnızca veri yansıtma için kullanır. Tüm veriler, ayna sürücüye (sürücü seti) ve veri sürücüsüne (veri sürücüsünün seti) yazılarak iki kez saklanır. Sürücünün arızalanması durumunda, denetleyici, sürekli çalışma ve veri kurtarma için yansıtma sürücüsünü veya veri sürücüsünü kullanmak üzere kolayca çalıştırabilir. Bu nedenle, bir kullanıcının RAID 1 dizisi için en az iki sürücüye ihtiyacı olacaktır.

RAID 1, muhasebe sistemleri için ideal olduğu gibi görev açısından kritik depolama için en iyisidir. Bu RAID 1, kullanıcıların yalnızca iki veri sürücüsü kullanacağı küçük sunucular için de en iyisidir.

RAID 5 Nedir?

Veri eşliği, üç veya daha fazla disk arasında şeritlenir, bu nedenle bir hata varsa, veriler bu dağıtılmış veriden ve eşlik bloğundan yeniden oluşturulur. Bu, bu dizideki sürücülerin çalışırken değiştirilebilir olduğu anlamına gelir.

RAID 5en az üç sürücüye ihtiyaç duyan en yaygın ve güvenli RAID düzeylerinden biridir, ancak 16’ya kadar kolayca çalışabilir. RAID 5’te, tüm veri blokları sürücünün ötesinde ve belirli bir sürücüde, bir blok verilerinin eşlik sağlama toplamı yazılır. RAID 5, verimli depolamayı büyük güvenlik ve şaşırtıcı performansla birleştiren kapsamlı bir sistem için idealdir.

RAID 6 Nedir?

RAID 5’e benzer, ancak bir eşlik bloğu daha vardır; bu, iki sürücünün arızalanabileceği ve sunucunun çalışmaya devam edeceği anlamına gelir. RAID 6, RAID 5’e neredeyse benzer, ancak eşlik verilerinin tümü iki farklı sürücüye yazılır. Bu yüzden en az dört sürücüye ihtiyaç duyar ve aynı anda iki sürücünün ölmesine kolayca dayanabilir.

RAID 6, verimli depolamayı büyük güvenlik ve uygun performansla birleştiren ideal bir çok yönlü sistemdir. Bu RAID, veri depolama için çeşitli büyük sürücüler kullanan dosya ve uygulama sunucularındaki RAID 5’te tercih edilmesi için en iyisidir.

RAID 10 Nedir (1+0)

Genellikle RAID 1+0 olarak adlandırılan RAID 1 ve RAID 0’ın birleşimidir. Bu, en iyi performansı ve veri yedekliliğini sağlamak için veri şeritleme ve veri yansıtmayı birleştirdiği için en uygun çözümdür. Diğer RAID dizilerinin aksine, minimum 4 sabit disk gerektirir.

RAID 10, veri aktarımlarını hızlandırmak için her sürücü kümesinin ötesinde şeritlemeyi kullanırken verileri ikincil sürücüde yansıtarak inanılmaz bir güvenlik sunar.

RAID 10, veri yedekliliği sağlar ve performansı artırır. E-posta, web sunucuları, veritabanları ve yüksek disk performansı gerektiren işlemler dahil G/Ç yoğun uygulamalar için iyi bir seçenektir. Ayrıca, çok az kesinti gerektiren veya hiç kesinti gerektirmeyen kuruluşlar için de iyidir.

RAID 10’un yüksek performansı ve hem yazma hem de okuma etkinliklerini hızlandırma yeteneği, onu sık kullanılan, görev açısından kritik veritabanı sunucularına uygun hale getirir. Ancak, minimum dört disk gereksinimi, RAID 10’u daha küçük bilgi işlem ortamları için maliyetli bir seçim haline getirir. Bu %100 depolama kapasitesi ek yükü, küçük işletmeler ve tüketici kullanımı için fazla gelebilir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir