iTunes Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Teknolojinin gelişmesiyle her geçen gün insanların keyifli vakit geçirebilecekleri eğlence platformları ortaya çıkar. iTunes bu alanda son yıllarda popüler hale gelen ve pek çok kullanıcının tercih ettiği bir platformdur. Bu nedenle yazımızda iTunes hakkında merak edilen konular hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

iTunes Nedir?

Popüler eğlence platformları arasında bulunan iTunes teknoloji devleri arasında bulunan Apple tarafından geliştirilmiştir. iTunes kullanıcılarına müzik dinleme, video izleme ve düzenleme imkanı sunarak onların keyifli zaman geçirmelerine yardımcı olan platforma verilen isimdir. C++ dilinde hazırlanmış olan iTunes başta iPhone cihazlar olmak üzere iPad, MacOs, iPod ve Windows üzerinde çalışan bir uygulamadır.

iTunes Tarihçesi Nedir?

İnsanların müzik dinlemesine ve video izlemesine imkan tanıyan iTunes 9 Ocak 2001 yılında ortaya çıkan bir uygulamadır. Apple tarafından tasarlanan bu uygulamanın ilk versiyonu ise SoundJam MP isimli bir uygulama olup 1999 yılında ortaya çıkmıştır.

2001 yılından beri iTunes ismiyle kullanılan uygulama MacOS, Windows, iPhone, iPad ve iPod cihazlarda kullanıma uygundur. Yenilen sürümleri sayesinde kullanıcılarının cihazlarında eğlenceli zaman geçirmesine imkan tanır.

iTunes Ne İşe Yarar?

Apple isimli şirket tarafından geliştirilmiş olan iTunes platformunun işlevi insanların eğlenmesine katkı sağlamaktır.

Ücretsiz olan bu platforma üye olan kişiler iTunes ile şunları yapma imkanına sahip olurlar;

 • Müzik dinleme imkanı verir.
 • Video oynatma imkanı verir.
 • Kullanıcılar videoları düzenleme imkanına sahip olur.
 • Sesli kitap içeriklerine ulaşılır.
 • Film izleme imkanı sunar.
 • Mp3 dosyaları oluşturulur.
 • Cihazlar arası veri transferi yapılır.
 • Müzik listesi oluşturulur ve listeye şarkı ekleme ya da çıkarma yapılır.
 • Radyo dinleme imkanı verir.
 • Dosya formatlarının dönüştürülmesine yardımcı olur.

iTunes ile tüm bunların yapılabilmesi için iTunes hesabının açılmış olması gerekir. Bu hesap sayesinde istenirse mobil cihazlardan istenirse bilgisayarlardan platform kullanılır.

iTunes Özellikleri Nelerdir?

2001 yılından beri Apple kullanıcıları tarafından tercih edilen iTunes çok fazla özelliğe sahiptir. C++ alt yapılı eğlence platformunun cihaz kullanıcıları tarafından tercih edilmesinin en önemli nedeni sahip olduğu özelliklerdir.

iTunes’in en önemli özellikleri şunlardır;

 • Medya oynatıcısı gibi çalışır. Bu sayede kullanıcılar müzik dinler veya video izler.
 • Müzik dinlemek isteyenler oynatma listesi hazırlayarak diğer cihazlarla paylaşırlar.
 • iTunes Store üzerinden satın alınan ögelerin yönetilmesini için geliştirilmiş entegrasyona sahiptir.
 • iPad, iPod ve iPhone cihazlarını yönetme özelliği vardır.
 • Cihaz yedeklerinin alınmasına ve alınan yedeklerin yüklenmesi özelliğine sahiptir.
 • Hazırlanan çalma listelerinin CD’lere yazdırılmasını sağlar.
 • 100 şarkıdan oluşan iMix listesi oluşturulmasını sağlar.
 • Kullanıcıların internet radyosu dinlemelerine yardımcı olur.
 • Dosyaların Wav, AAC, Mp3 ve MGEP4 formatlarına dönüştürülmesini sağlar.
 • Hazırlanan müzik listelerinin yerel ağ üzerinden paylaşılması için kullanılır.
 • Sesli kitap ve e-kitap listesi oluşturmayı aynı zamanda kitapların okunmasına imkan verir.
 • iTunes arşiv özelliği sayesinde kullanıcıların dosyalarını depolamasına imkan verir. Dosyaların depolanırken kategorilere ayrılması ve istenmeyen dosyaların silinmesi için işlemlerin yapılması da mümkündür.

Bu uygulamanın özellikleri yeni sürümlerle birlikte gelişim gösterir. Bu nedenle kullanıcıların güncellemeleri takip ederek yeni sürümleri edinmeleri uygulamayı daha keyifli kullanmalarına yardımcı olur.

iTunes Nasıl Kullanılır?

iTunes uygulamasının kullanılabilmesi için cihazlara yüklemesinin yapılması gerekir. Bu uygulama uyumlu olduğu cihazlara yüklenerek kolay şekilde kullanılır. Uygulamanın yüklenmesi için herhangi bir ücret ödemeye gerek yoktur. İnternetin olması yüklemenin yapılabilmesi için yeterlidir.

iTunes uygulamasının yüklenebilmesi için Apple.com adresine ulaşmak gerekir. Bu adresten uygun iTunes sürümü ve formatı seçilerek indirme işlemi gerçekleştirilir. Programın indirilip kurulmasından sonra hesap oluşturularak kullanıma başlanır.

iTunes Nerelerde Kullanılır?

İnsanların video izlemesine, müzik dinlemesine ve çalma listeleri oluşturmasına yardımcı olan iTunes Apple üretimi cihazlar için geliştirilmiştir. Bu nedenle bu uygulamanın kullanıldığı cihazlar ağırlıklı olarak Apple tarafından üretilen cihazlardır. Bu cihazlar iPod, iPad ve iPhone cihazlarıdır. Bu cihazlar IOS sistemini kullandıkları için uygulama işletim sistemi ile uyumlu olarak çalışır.

iTunes uygulaması IOS sistemine sahip cihazlar dışında MacOS ve Windows işletim sistemini kullanan cihazlar tarafından da kullanılır. Bu cihazlar ise tabletler ve bilgisayarlardır. Uygulamanın kullanılabilmesi için cihaza uygun sürümün edinilmesi yeterlidir.

iTunes Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Apple tarafından geliştirilen iTunes uygulamasını kullanmak için iTunes hesabının oluşturulması gerekir. Apple kimliğinin oluşturulması uygulamanın kullanılmasını mümkün kılacağı için yapılması gereken Apple kimliğine sahip olmaktır.

Bu uygulamayı kullanabilmek için gerekli olan Apple kimliği şu adımlarla oluşturulur;

 • Apple web sitesine girilerek Apple Kimliği Oluştur linkine tıklanır.
 • Kimlik oluşturma sayfasında ad, soyad, ülke, doğum tarihi, mail adresi, telefon numarası, doğrulama yöntemi ve parola belirlenir.
 • Gerekli bilgilerin girilmesinin ardından Devam tuşuna basılır.
 • Eposta ve telefon numarası doğrulaması yapılır.

Doğrulama işleminin sorunsuz şekilde yapılmasının ardından Apple kimliği oluşturulmuş olur. Bu kimlikte kullanılan bilgiler sayesinde iTunes uygulaması kullanılmaya başlanır. Uygulama için müzik satın alma, müzik düzenleme veya dinleme gibi tüm özelliklerden yararlanılır.

iTunes Windows’a Nasıl Yüklenir?

Apple cihazlar için geliştirilmiş olan iTunes’in Windows işletim sistemini kullanan cihazlarda kullanılması mümkündür. Bunun için uygulamanın cihaza indirilmesi ve yüklenmesi gerekir. Uygulamanın yüklenebilmesi için bu bağlantıdaki linke tıklanır. Linkte açılan sayfadan Windows için uygun olan iTunes sürümü seçilir ve İndir butonuna tıklanır. İndirme işleminin ardından uygulamanın kurulumu gerçekleştirilir.

Uygulamanın indirilmesi için Apple sitesi dışında Microsoft Store sitesinin kullanılması da mümkündür. Bunun için siteye Microsoft hesabı ile giriş yapılır ve iTunes’in bilgisayara uygun olan sürümü indirilerek kurulum yapılır.

Windows’ta iTunes Hesabı Nasıl Açılır?

Windows işletim sistemine sahip bilgisayara iTunes indirildiğinde uygulamanın kullanılabilmesi için hesap oluşturmak gerekir. Hesabın oluşturulması için iTunes uygulaması çalıştırılır. Uygulamanın menü çubuğu kullanılarak Hesap ve Giriş Yap seçilir. Giriş Yap sayfasında yer alan Yeni Apple Kimliği Yarat butonuna bir kere tıklanır.

Açılan Apple kimliği sayfasında ad, soyad, eposta adresi, ülke, cep telefonu numarası ve parola bilgileri girilir. Ayrıca Apple ürünlerinin edinilebilmesi için kimliğe kredi kartı bilgilerinin girişi de yapılır. Hesap için ihtiyaç duyulan bilgilerin girilmesinin ardından isteğe göre cep telefonu ve eposta onayı alınır. Onayın ardından açılan hesapla uygulama kullanılmaya başlanır.

iTunes MacOS’a Nasıl Yüklenir?

Müzik dinlemek ve video izlemek için yaygın şekilde kullanılmaya başlayan iTunes Windows dışında MacOs cihazlarında da kullanıma uygundur. Uygulamanın MacOs üzerinde kullanılabilmesi için bu bağlantıdaki linki kullanılarak indirme işleminin yapılması gerekir. Ancak uygulamanın çalışabilmesi için MacOs için geliştirilmiş olan son sürümün yüklenmesi gerekir. Ayrıca yüklemenin başarılı olması için cihazın sürüm için gerekli özelliklere sahip olması gerekir.

MacOs için uygun iTunes sürümü indirildikten sonra talimatlar eksiksiz uygulanarak uygulamanın sorunsuz yüklenmesi sağlanır. Uygulamanın yüklenmesinin ardından uygulamaya Apple kimliği ile giriş yapılarak kullanılmaya başlanır.

MacOS’ta iTunes Hesabı Nasıl Açılır?

MacOS işletim sistemini kullanan cihazlara iTunes indiren kişiler Apple hesabı sahibi değillerse kullanım için hesap oluşturmaları gerekir. Hesabı oluşturmaları için ilk olarak uygulamayı açarlar.

Açılan sayfadan Giriş Yap ve Apple Kimliği Yarat seçilir. Apple Kimliği Yarat sayfasında hesap için gerekli olan bilgiler girilir. Bu bilgiler arasında eposta adresi, telefon numarası, ad soyad, ülke ve kredi kartı bilgileri yer alır.

Ayrıca hesapta kullanılabilecek güçlü bir parola belirlenir. Tüm bilgiler girildikten sonra hesabın onaylanması için gönderilen kod girişi yapılır ve hesap aktif hale getirilir. Hesabın aktif hale gelmesinden sonra iTunes Giriş Yap butonu tıklanarak hesaba giriş yapılıp uygulama kullanılmaya başlanır.

iTunes Store Nedir?

iTunes ve iTunes Store insanlar tarafından karıştırılan iki ayrı platformdur. iTunes ücretsiz şekilde kullanılan ve insanların müzik dinlemesine, video izlemesine ve düzenleme yapmasına imkan tanıyan bir uygulamadır. iTunes Store ise Apple tarafından geliştirilmiş olan online mağazadır.

Bu mağazadan film, video, müzik ve e-kitap satın almak mümkündür. Satın alma işlemi için Apple kimliğine kaydedilen kredi kartı bilgilerinden yararlanılır. iTunes Store üzerinden satın alınan film, müzik, video ve kitapların iTunes üzerinde kullanılması mümkündür.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir