Instagram Hesap Silme / Kapatma Ve Dondurma Nasıl Yapılır?

İnternette instagram için yapılan aramaların başında instagram silme ve kapatma işlemi nasıl yapılır? Yer alır. Hesap sahipleri farklı nedenlerle var olan hesaplarını silmek istediklerinde izleyecekleri yolları araştırmaya başlarlar. Hesapların kapatılması veya silinmesi için yapılması gerekenler hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Instagram Geçici Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Video, hikaye ve fotoğraf paylaşmayı sağlayan sosyal medya uygulaması instagram hesap sahiplerinin açtıkları hesaplarını kapatmaları 2 şekilde mümkündür. Bunlardan ilki hesabın geçici kapatılmasıdır. Böylelikle hesap yeniden açılarak kullanılır. Instagram hesabınızı geçici olarak dondurmak (kapatmak) için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Instagram hesabını geçici kapatmak için instagram oturumu açılır. Oturum açıldıktan sonra profil sayfası üzerinden Ayarlar’a ulaşılır. Ayarlar bölümünde yer alan Profil Düzenle sekmesi açılır. Bu sekmenin en altında sağ köşede Hesabı Geçici Olarak Dondur butonu vardır. Bu butona tıklandığında yeni bir sayfa açılır. Bu sayfada hesap dondurma işleminin neden yapıldığına dair sorular sorulur.

Hesabı Neden Donduruyorsun? Sorusuna açılır menüde yer alan seçeneklerden biri seçilerek cevap verilir. Bu seçenekler arasında Ara Vermek İstiyorum, Çok Zamanımı Alıyor ve İkinci Bir Hesap Açtım vb. türünde seçenekler bulunmaktadır. Bunlardan biri seçilir ve şifre girilir. Şifrenin doğru girilmesinin ardından Hesabı Geçici Olarak Dondur butonu tıklanır ve hesabın geçici kapatılması sağlanır.

Instagram Kalıcı Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Instagram hesaplarını kapatmak isteyenlerin kullanabileceği ikinci kapatma yöntemi ise kalıcı kapatmadır. Hesap bir daha kullanılmak istenmiyorsa ve kapatmaktan pişman olunmayacaksa bu işlemin uygulanması gerekir.

Instagram hesabını kalıcı kapatmak için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz. Hesap açılmamışsa kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılır. Girişin ardından sayfada yer alan … neden silmek istiyorsun? Sorusuna cevap verilir. Sorunun cevapları arasında ise şunlar vardır;

 • Bir şeyleri kaldırmak istiyorum
 • Takip edecek kişiler bulamıyorum
 • Çok zamanımı alıyor
 • Çok fazla reklam var
 • İkinci bir hesap açtım
 • Gizlilikle ilgili endişeler
 • Kullanmaya başlamakta zorlandım
 • Başka bir şey

Bu cevaplardan duruma uygun olan seçilir. Seçimin ardından Şifreni tekrar gir komutu uygulanır. Bu komutun ardından ise sol köşede yer alan Sil butonuna tıklanır. Bu butona tıklandıktan sonra sayfada verilen tarihe kadar hesabın tutulacağı ve verilen tarihte hesabın silineceği bildirilir. O tarih geçtikten sonra hesap kalmayacaktır.

Uygulamada Instagram Hesabı Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Instagram hesaplarının kullanılan mobil uygulama üzerinden silinmesi mümkündür. Bunun için uygulama üzerinde hesaba giriş yapmış olmak gerekir. Girişin ardından ≡ simgesi tıklanır ve Ayarlar açılır. Ayarlar bölümünde yer alan Yardım sekmesi tıklanır. Bu işlemin ardından help.instagram.com adresine yönlendirme yapılır. Bu sayfaya ulaşıldığında hesabı silmek için gerekli yönlendirmeler yapılır.

Hesabın silinmesi için ilk olarak hesabın neden silinmek istendiği sorusuna net cevap vermek gerekir. Sorunun cevaplandırılmasının ardından Silme işlemi onaylanır. Verilen süre içerisinde hesaba tekrar giriş yapılmazsa hesabın silineceği bilgisi verilir. Bu süre içerisinde hesaplarını silmekten vazgeçen kişiler yeniden giriş yaparak hesaplarını kurtarma imkanı elde ederler.

Instagram Hesabı Neden Kapatılır?

Kurumsal veya kişisel olarak açılmış olan instagram hesaplarını geçici veya kalıcı olarak kapatmak istemek olağan bir durumdur. Ancak bu kapatma işlemini yapmak için birden fazla neden vardır. Instagram hesaplarını kapatma nedenlerinden bazıları şunlardır;

 • Instagram uygulamasının internette fazla zaman geçirmeye neden olması nedeniyle hesap kapatılmak istenir.
 • Instagram hesabı nedeniyle sosyal hayattan uzak kalınıyorsa açılmış hesap kapatılır.
 • Anne ve babalar çocuklarının instagramda fazla zaman geçirmeleri nedeniyle çocuklarının hesaplarını kapatır.
 • Hesapta fotoğraf, story ve video paylaşmak eskisi kadar eğlenceli gelmiyorsa hesap kapatılır.
 • Instagram kullanımına uyum sağlanmadıysa açılan hesap kapatılır.
 • Sosyal medyada unutulmak istenmesi nedeniyle hesap kapatılır.
 • Özel anlar internet ortamında paylaşılmak istenmiyorsa açılmış olan hesap kapatılır.
 • Yeni instagram hesabı açmak amacıyla eski hesap kapatılır.
 • Instagram hesabının çalındığı düşünülüyorsa hesap kapatılır.
 • İsim değişikliği sebebiyle eski hesap kapatılır.
 • Güvenlik sorunları nedeniyle instagram hesabı kapatılır.

Bu nedenlerden dolayı instagram hesaplarının kısa süre içinde kapatılması mümkündür. Hesaplar kapatıldıktan sonra instagram dünyasında hiç var olunmamış olunur. Bu da kişisel bilgilerin veya fotoların çalınması gibi olumsuzlukları ortadan kaldırır.

Kapatılan Instagram Hesabı Kaç Günde Silinir?

Instagram hesaplarının kalıcı kapatılmasına karar verildiğinde işlemler tarayıcı veya uygulama üzerinden kolayca gerçekleştirilir. Kapatma işlemi için gerekli olan talimatlar uygulandıktan sonra kapanma işlemi için verilmiş olan sürenin tamamlanması beklenir. Bu süre ise 1 ay (30 gün) olarak belirlenmiştir. Hesabın tamamen kapanacağı tarih işlem onaylanırken kullanıcılara bildirilir. Böylelikle hesabın yok olacağı tarih öğrenilmiş olur.

Hesabın silinmesine onay verildiği andan itibaren hesap instagram üzerinde görünürlüğünü kaybeder. Takipçiler bu hesabı gerek takipçi listelerinde gerekse keşfette arama yaparken göremezler. Verilen 1 aylık süre içerisinde aksi bir işlem yapılmadığı takdirde hesabın silinmesi tamamlanmış olur. Bu tarihten sonra kişilerin eski hesap isimleriyle yeni hesap açmaları mümkün olmaz. Ayrıca pişman olsalar da hesaplarını kurtarmaları imkansız hale gelir.

Kapatılan Instagram Hesabını Açmak Mümkün Mü?

İnsanlar kapatmış oldukları instagram hesabını açmanın mümkün olup olmadığı sorusuna cevap ararlar. Bir anlık kızgınlık durumlarında hesap kapatılmaya karar verilirse pişman olmak kaçınılmaz olur. Bu nedenle hesaba yeniden kavuşmak isterler. Kapatılan hesabın açılması mümkündür. Bunun için 1 ayın tamamlanmamış olması gerekir.

Kapatılan hesabı yeniden açmak için kullanıcı adı ve şifre ile hesaba giriş yapmak gerekir. Giriş yapılırken hesabı kapatmaktan vazgeçilip vazgeçilmediğine dair soru sorulur. Bu soruya olumlu yanıt verildiğinde hesap aktif hale gelir. Böylelikle kapatma işlemi öncesine dönüş yapılmış olur.

Kapatılan Hesaptaki Gönderiler Silinir Mi?

Instagram hesaplarının kapatılmasının ardından gönderilerin silinmesi gündeme gelir. Kapatma işlemi tamamlandığında gönderiler tamamen yok olmuş olur. Bu nedenle gönderilerini kaybetmek istemeyenlerin mutlaka yedek almaları gerekir.

Gönderilerle ilgili merak edilen bir soru da geçici hesap kapatmalarda gönderilerin silinmesidir. Hesaplar geçici kapatıldığında gönderiler silinmez. Hesap yeniden açıldığında var olan gönderiler yeniden görülmeye başlar. Hesabın tamamen silinmesi için onay verildiğinde de 30 günlük süre boyunca gönderiler hafızada tutulur. Silme işlemi iptal edildiği durumda ise hesapta daha önce paylaşılan fotoğraf ve videolar hesapta görülmeye devam eder.

Sıkça Sorulan Sorular

Kapatılan instagram hesabını kurtarmak mümkün mü?
Instagram hesapları kapatıldıktan sonra tamamen silinmeleri için 1 ay süre vardır. Bu süre içerisinde hesabın kurtarılması mümkündür.

Instagram uygulamasını telefondan kaldırınca hesap silinir mi?
Telefonda bulunan instagram uygulamasını kaldırınca açılmış olan hesap silinmiş olmaz. Hesaba tarayıcı üzerinden veya uygulamayı yükleyerek yeniden giriş yapmak mümkün olur.

Şifresi unutulan instagram hesabı silinir mi?
Instagram hesabının şifresi unutulduğunda hesabın silinmesi mümkün değildir. Hesaba ulaşmak için şifre yenileme veya hatırlatma işlemleri yapılır. Böylelikle hesaba girmek mümkün olur. Ancak girilemiyorsa hesap kullanıcılar tarafından silinmez. Bunun dışında eğer hesap uzun süre kullanılmazsa uygulama tarafından silinmesi mümkün olur.

Kapatılıp açılan instagram hesabı kaç gün sonra tekrar kapatılır?
Instagram hesabını kapatmak için yapılan işlemden vazgeçmek mümkündür. Bunun için hesaba yeniden giriş yapmak yeterlidir. Kapatılıp açılan bir instagram hesabı yeniden kapatılmak istendiğinde 1 hafta (7 gün) beklemek gerekir. Çünkü uygulama algoritması haftada bir kere hesabı kapatma hakkı verir.

Instagram hesabının kapatıldığı anlaşılır mı?
Açılmış olan instagram hesabının kapatıldığını anlamak mümkündür. Takipçiler listelerinde o kullanıcı hesabını görmediklerinde hesabın kapatıldığını anlarlar. Çünkü kapatılan hesap listede yer almaz. Ayrıca kullanıcı adı aramalarda gözükmez.

Instagram hesabını silmek ve kapatmak ücretli mi?
Açılmış olan instagram hesabını silmek ya da kapatmak için ücret ödenmesine gerek yoktur. Kapatma işlemi için talimatların uygulanması ve sürenin tamamlanmasını beklemek gerekir. Ayrıca silme işlemi için geliştirilmiş olan uygulamalara ihtiyaç yoktur. Bu uygulamalar hesaplarının kaybedilmesine veya farklı dolandırıcılık sorunlarına neden olabilir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir