Bios Nedir, Nasıl Çalışır?

Bilgisayarların kullanılma imkanları fazlalaştıkça donanımları ve özellikleri de gelişmeye başlamıştır. Bilgisayar kullanıcıların özellikle kullandığı BIOS bilgisayar üzerindeki temel girişleri ve aynı zamanda çıkış sistemlerini kontrol ediyor. Bilgisayarların minimum düzeydeki yapı taşları sayılabilir.

Bu bilgisayarlarda kurulduğu sürece herhangi bir işletim sistemlerine hiçbir koşulda gerek kalmıyor. Yüklenecek yazılım ile birlikte rahatlıkla uzun ömürlü bir şekilde kullanılabiliyor.

BIOS Ne İşe Yaramaktadır?

Bu sistemler ana kartlarının üzerinde bulunarak bilgisayarların ayrılmaz bir parçası haline gelmektedir. Bilgisayarlar kapatılsa da açılsa da ya da format da atılsa BIOS her şekilde kendini korur. Bilgisayar sistemlerinin donanımlarının doğru bir şekilde yüklenmesi ile birlikte işletim sistemlerinde önyükleme tarzı işler kullanımlarında BIOS kesinlikle işe yarıyor.

Ana kartların ekipmanların her türlü şeyin gücünü kontrol edip testere sokuyor. Aynı zamanda sabit sürücülerde bile bağlanarak tanıtımlarını yapıyor. Doğru bir şekilde kullanıldığı takdirde bilgisayarlara birçok avantaj sağlıyor.

BIOS Nasıl Güncellenir?

Bu sistemin güncellemesinin birden çok aşaması bulunuyor.

  • Bilgisayar ekran kartı ya da RAM donanımları ile birlikte güncelleniyor.
  • Donanımlarda voltaj seviyeleri de aynı şekilde güncellenerek ayarlanıyor.
  • Yazılım sistemleri kendini güncelleyerek yeni şartlara uyum sağlıyor.
  • Doğanın parçaları da uygun pozisyonlarda kendini güncelleyerek aktif performans gücünü arttırıyor.

Tüm bu işlemler setup düğmesine basılarak rahatlıkla yapılıp güncelleniyor. Aynı zamanda sistemdeki menü işaretlerinden de faydalanılabiliyor. Güncellemeler bazen de USB üzerinden yapılabiliyor.

BIOS Hangi Sıralama İle Programları Başlatmaktadır?

Bu programların her birinin farklı sıralamaları mevcut oluyor. İlk olarak kontrol ettiği şey bilgisayarlarda bulunan saat üreticisidir. Sonrasında ön bellekler ve işlemci sistemleri kontrol edilerek sistem belleği başlatılıyor. Grafikler denetleniyor, klavyeler ve aynı zamanda mouselar denetleniyor. Tüm bunlar bittikten sonra önyüklemeler tamamlanarak bilgisayar kullanıma hazır hale getiriliyor.

BIOS Menülerinde Neler Bulunmaktadır?

Yoksa sana ait birden çok menü olabiliyor. Yazılım üzerinden gerçekleştirilen ve muhakkak öğrenilmesi gereken menüler bulunuyor. Bu menüler bazen güncelleme yaparken bazense normal şartlarda kullanılmak üzere hazır halde tutuluyor. Standart supervisor, user ve bunun gibi menüler kullanılmak için bekleniyor. Her bir menü farklı şeylere yaradığı için alanları genişliyor.

BIOS Üzerinden Nasıl Format Atılmaktadır?

Format işlemleri basit ve kolay bir şekilde tamamlanıyor. Bilgisayarda yer alan power tuşuna basılarak BIOS menülerinin açılması sağlanıyor. Buradayım çıkan menüde formatın nasıl atılacağı belirleniyor. Sonrasında şimdi yüklü tuşuna basılarak ayarlar biçimlendiriliyor ve verilere format atılıyor.

BIOS Sisteminin Faydaları Nelerdir?

Bilgisayarın doğru bir şekilde çalışmasını sağlıyor. Bilgisayara hız katıyor. Aynı şekilde bilgisayarların olduğundan daha yüksek bir performans ile çalışması ile hızlanmasını sağlıyor. Birden fazla işlemin aynı anda yapılmasını sağlayarak bilgisayarları iyi yönde etkiliyor. Teknolojinin ileri seviyeleri taşınması ile birlikte BIOS sistemi artık tüm bilgisayarlarda bulunan hale gelerek olumlu etkiler yaratıyor.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir